Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště

Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště | foto: Pavel Kozubekpro iDNES.cz

Dobrovolníci střeží přírodní rezervaci před ohněm i nájezdy borůvkářů

  • 2
Zatímco zahrádkáři si na přelomu prázdnin hlídají třešně před nálety špačků, dobrovolníci z Krušných hor bedlivě střeží Národní přírodní rezervaci Rolavská vrchoviště. Začali s tím už před osmnácti lety, kdy ještě počet návštěvníků unikátního koutu krušnohorské přírody nebyl tak vysoký.

„Tehdy jich bylo deset až patnáct za víkend, pak už desítky. Vrchol přišel před dvěma lety, kdy tam dorazilo 3284 lidí během festivalového týdne,“ vzpomíná Rudolf Kovařík ze Šindelové.

Před lety sice stačilo strážcům nynější rezervace sesbírat několik skleněných lahví, ovšem už tehdy je ale strašily ohně.

„Asi si umíte představit, jaké by to bylo, pokud by hořelo rašeliniště. Když rezervace vznikala, museli se k tomu vyjadřovat i hasiči. Rozkládá se na zhruba 800 hektarech a oni jsou schopni zasahovat jen na polovině jejího území. Zbytek by museli hasit z helikoptéry, nebo odepsat,“ posteskl si Rudolf Kovařík.

Letošní červenec přitom nezačal pro dobrovolníky příznivě. Hned jeho počátkem museli v rezervaci hasiči zasahovat při požáru. Na pomoc je zavolal starosta Přebuzi Martin Bruoth, který byl náhodou na místě.

„Hořelo u spodního rybníka. Celkem pravidelně se nám stává, že z rezervace musíme vyhánět trampy, kteří si tam rozdělávají oheň. Je to boj na dlouhou dobu a bylo by potřeba, aby se do něj zapojilo více lidí,“ řekl.

Hned týden po požáru přitom našel v rezervaci Rudolf Kovařík ohořelou kostru takzvaného lampionu štěstí. V pátek likvidoval jedno ohniště. „Teď v plné sezoně přijede do rezervace 1 500 až 2 000 lidí za víkend. Hodně důležité je ale počasí. Pokud ve čtvrtek a pátek prší, návštěvnost potom není tak vysoká,“ podotkl.

Dobrovolníci se v rezervaci střídají podle rozpisu a návštěvníkům vyprávějí o tom, kde vlastně jsou a jak by se měli k tamní přírodě chovat. Jen neradi by se opět setkali s tím, že najdou sedm stanů s třicítkou kempujících lidí, jako se stalo před lety.

„Tahle oblast by si zasloužila, aby se o ni někdo staral neustále, vynášel odpadky a doplňoval poničené značení. Práce by měl až dost,“ řekl Rudolf Kovařík.

Kromě hašení rozdělaných ohňů se v současné době strážci zaměřili také na borůvkáře. Nevadí jim prý maminky s dětmi a malým kyblíčkem, ovšem sběrače s hřebeny a 40litrovými nádobami tolerovat nebudou.

„Nejsme žádní ekoteroristé, máme lidi rádi, ale nechceme, aby někdo dělal věci, které se nesluší,“ upozornil Rudolf Kovařík.

Rolavská vrchoviště jsou národní přírodní rezervací od roku 2012 a zahrnují i území již bývalých národních přírodních rezervací Velké Jeřábí jezero a Velký močál. Před časem tam vznikly i dvě naučné stezky, které mají návštěvníky seznámit s tamní přírodou. Dobrovolníci přitom návštěvníky jen nenapomínají, pokud se chovají slušně, pochválí je za to.