Filmaři natáčejí u Abertam snímek o Marzebille, patronce Krušných hor. | foto: Petr Mikšíček

Filmaři rozehrají příběh o mýtické Marzebille, patronce Krušných hor

  • 1
Příběh o Marzebille, patronce Krušných hor, natáčejí nedaleko Hřebečné u Abertam filmaři v čele s dokumentaristou Petrem Mikšíčkem. Zahrát ve filmu si mohou i zájemci, kteří v sobotu přijedou na natáčení.

Patronka Krušných hor Marzebilla je doma ve štolách, které horníci vyhloubili ve zdejších kopcích v 16. století. Jednoho dne se ale jistý muž rozhodne, že i přes varování otevře štoly veřejnosti. Marzebilla se zachová pro ni typickým způsobem. Zahalí všechno do husté mlhy.

Takový je příběh jedné ze série snímků o patronce Krušných hor, který nyní natáčí spolu se svým týmem dokumentarista Petr Mikšíček.

Lidé ho uvidí na jaře, kdy se jim otevřou štoly Johanes na Zlatém Kopci u Božího Daru a Mauritius na Hřebečné u Abertam.

Kdo si chce ve snímku zahrát, může. „V Krušných horách natáčíme od pondělí a v sobotu budeme kousek od Bludné, která se nachází u Hřebečné směrem na Háje. Scéna bude o otevření štoly Bludná Zuzana a bude se odehrávat ve dvacátých letech dvacátého století. Na místě budeme od půl desáté dopoledne, dokud se nesetmí,“ řekl Petr Mikšíček.

Štáb sice bude mít na místě pár kusů dobového oblečení, v ideálním případě by si však měli lidé donést svoje. Odměnou jim bude kromě filmařského zážitku také občerstvení.

Příběh o Marzebille a krušnohorských štolách je třetím dílem Petra Mikšíčka na podobné téma. Nejprve natáčel pořad Vzduchoplavec Kráčmera, poté vytvořil osmiminutový thriller o tom, jaká je Marzebilla v dnešních dobách.

„Každý si ji představuje jinak. Já jako pětatřicetiletou tmavovlásku s ostrými rysy, která něco zažila a ráda poslouchá a vypráví příběhy,“ popsal. Právě tento rys je podle něj symbolický pro Krušné hory, v nichž po roce 1945 vystřídali vyhnané české Němce dosídlenci a příběhy se ztratily.

„Když tu Němci žili, znala je a uměla jejich řeč, oni zase rozuměli jí. Najednou přišlo obyvatelstvo, kterému už nerozuměla, a její nedůvěra k nim se zvětšovala. To se projevuje právě onou mlhou,“ popisuje. Své poznávání ducha Krušných hor by Petr Mikšíček rád završil natočením celovečerního snímku o Marzebille.

Co vše se vypráví o patronce Krušných hor

Nešťastná vdova
Podle jednoho vyprávění byla Marzebilla (někdy také česky zvaná Marcipánka) dcerou zámeckého pána z Vlčího vrchu poblíž Přísečnice. Svou lásku přislíbila rytíři z hradu Suniperk, dnes Výsluní. Jeho zhrzený sok ho však při svatebním turnaji zabil. Nešťastná nevěsta svolala hroznou kletbu na vražedníka svého štěstí. Podle jiného příběhu místo cesty do kláštera utekla s jakýmsi rytířem a zemřela v bídě. Tak či tak od té doby chodí nešťastná vdova v místech, kde zažila radostné dny, jako duch Krušných hor se srdcem v rukách. Dobrým lidem z nesnází pomáhá a zlým po zlém oplácí. Zlé nechá zabloudit do močálů a bažin, slušným třeba pomůže najít maliny.

Víla
Marzebilla byla překrásná víla, muže sváděla a vedla do bažin. Pak se zamilovala do vzduchoplavce Kráčmery, který ji ale opustil, a to jí zlomilo srdce.