Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Strážníků je málo. Města se je snaží lákat na byty i náborové příspěvky

  • 2
Nástupní bonus i možnost dostat po dobu výkonu služby byt. I tímto způsobem se v Ostrově snaží získat nové strážníky městské policie. S problémem jejich nedostatku se ovšem potýkají i v ostatních velkých městech regionu. Mladí se do uniformy nehrnou.

Nedostatek strážníků je to, co spojuje městské policie ve větších městech regionu. V Karlových Varech se už delší dobu, v Ostrově pak krátce snaží nové tváře získat penězi. Obě města nabízejí nováčkům 50 tisíc korun.

„V Ostrově navíc nabízíme možnost získat po dobu výkonu služby byt,“ doplnil výčet nástupních bonusů velitel ostrovských strážníků Ladislav Martínek. V současné době mu do plného počtu chybí čtyři kolegové. „Situace už začíná být kritická,“ zhodnotil stav.

S nedostatkem uniformovaných ochránců pořádku se potýkají i v Karlových Varech, kde chybí více než desítka strážníků. Padesátitisícový náborový příspěvek zde funguje už několik let. I tak má ale velitel Marcel Vlasák velký problém sehnat do týmu nové tváře. „Ale taková je podle informace kolegů z ostatních částí republiky situace prakticky všude. Je jenom pár městských policií, které nemají s počtem strážníků problém,“ řekl Vlasák.

Obdobná situace je i ve zbylých velkých městech v regionu. V Sokolově chybí ode dneška tři lidé do plného stavu, v Chebu dokonce osm. A v obou městech podstav komplikuje výkon služby. „Hlavně v době dovolených,“ upřesnil Martin Hanák, velitel chebské městské policie. „Situace zatím není životu nebezpečná, ale pravda je, že výkon nemůžeme pokrýt tak, jak bychom chtěli. Požadavků od občanů i od vedení města je stále dost,“ doplnil.

V Sokolově ani v Chebu však náborový příspěvek, který by se mohl stát rozhodujícím faktorem, nenabízejí. „U nás snad jedině to poslání,“ posteskla si Hana Procházková, mluvčí sokolovské městské policie.

V Chebu o penězích pro nové členy alespoň uvažují. V nabídce pro uchazeče o práci je však zatím nemají. Velitelům tak nezbývá nic jiného, než lovit nováčky daleko aktivněji než doposud.

V Karlových Varech už touto cestou jdou. „Zapojujeme se do burz práce, úzce spolupracujeme i s úřadem práce,“ potvrdil velitel karlovarských strážníků Marcel Vlasák. Faktorů, proč je o práci ochránce veřejného pořádku stále menší zájem, spatřuje hned několik. Hlavní roli přitom hraje nízká nezaměstnanost. „A také fakt, že my nemůžeme konkurovat soukromému sektoru, kde platy právě kvůli situaci na trhu práce neustále stoupají,“ vysvětlil Vlasák.

Důležitým aspektem je pak podle jeho zkušeností skutečnost, že ne všichni, kteří se do výběrových řízení na strážníky přihlásí, splňují poměrně náročné požadavky městských policií. Vedle minimálně středoškolského vzdělání s maturitou musí adept práce v uniformě absolvovat i náročné fyzické a psychické testy. Ty fyzické jsou přitom často největší překážkou.