Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Bludný kruh se zvětšuje. Sester je v kraji málo a pacientů přibývá

  • 0
V Karlovarském kraji chybí desítky zdravotních sester. Podle děkanky plzeňské Fakulty zdravotnických studií ZČU Ilony Mauritzové jsou na vině kvóty pro přijímání studentů a to, že stále přibývá starších lidí, potřebujících péči. Právě v Plzni si budoucí sestry doplňují vzdělání.

Jen minimum čerstvě vystudovaných zdravotních sester zamíří za prací do zahraničí. Přesto budou v českých nemocnicích chybět. Tvrdí to Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni.

Vedení školy je přesvědčené, že sester bude ve zdravotnictví málo kvůli ministerstvem sníženým kvótám pro přijímání studentů. „Důvodem nedostatku bude rovněž stárnutí populace, která bude vyžadovat více péče,“ uvedla děkanka fakulty Ilona Mauritzová.

S tím částečně souhlasí i ředitelka karlovarské Střední a vyšší odborné školy zdravotnické Hana Švejstilová. „Na školu se nám stále hlásí stejné počty studentů. Takže nedostatkem to skutečně není. Problém je spíše jinde,“ nastínila ředitelka. Podle ní vše leží na odměně zdravotních sester.

„Okamžitě by se jim mělo přidat. Je to náročná práce. Když studenti odcházejí na svou první pozici, jdou s iluzí toho, že chtějí pomoci. Stačí jen pár směn a jsou v deziluzi,“ řekla ředitelka Švejstilová.

Rozdíly mezi studenty jsou velké, říká ředitelka školy

Dlouho diskutovaným problémem je i délka studia. Zájemkyně o práci sestry musí vystudovat čtyřletý obor zakončený maturitou a poté pokračovat po další tři roky studiem na vyšší odborné nebo vysoké škole zdravotnické.

„Přitom rozdíly mezi studenty jsou veliké. Na tříleté studium může nastoupit i student, co předtím vystudoval jakoukoliv střední školu. V tom jsou naši studenti v nevýhodě, neboť podstatnou část se už naučili na naší zdravotní škole,“ upozorňuje na další problém ve vzdělávacím procesu ředitelka.

Podle děkanky odcházejí pracovat do zahraničí po skončení prezenční formy bakalářského studia v průměru pouze dvě absolventky ročně. Vracejí se tam některé z těch, které absolvovaly tříměsíční stáže během projektu mezinárodní výměny studentů Erasmus.

Podobná čísla jsou i v Karlových Varech, kde za poslední tři roky odešly do Německa pracovat také jen dvě studentky. Zájem o sestry je v tuzemsku dlouhodobě velký.

„Poptávka po sestrách je velká i ze strany různých charitních a dalších organizací nabízejících zdravotnicko sociální služby,“ uvedla Mauritzová. I proto prý škola letos přijala o několik studentů víc, než kolik škole ministerstvo zaplatí.

Paradoxně se dá říct, že s příchodem státní maturity odbornost budoucích zdravotníků mírně upadla. „Testy jsou nyní pro naše studenty stejné jako pro gymnazisty. Proto se nyní i více dbá na všeobecné znalosti a na odbornost už tolik času není,“ přiznává Švejstilová.

Hledat cestu jak dál se nyní pokouší jak vedení zdravotnických škol v celé České republice, tak i vedení Karlovarského kraje. Karlovarský kraj chce proto předložit ministerstvu zdravotnictví návrh na přehodnocení tohoto postupu a navrhuje místo sedmiletého studia na pozici sestry o dva roky kratší dobu.