Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nejdek dostal pokutu za kritizovanou obří zakázku na úklid města

  • 1
Pokutu tři čtvrtě milionu korun vyměřil antimonopolní úřad Nejdku na Karlovarsku. Platit má kvůli kritizovanému tendru na svoz odpadu a úklid města. Radnice se ještě zkusí bránit.

Rok uplyne v polovině června od rozhodnutí někdejších nejdeckých zastupitelů zadat tendr na svoz odpadu a úklid města za více než půl miliardy korun.

Kolem zakázky se tehdy točila bouřlivá debata, která ještě není u konce. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž kvůli chybám v tendru vyměřil městu pokutu, a to 750 tisíc korun.

„Zákon o veřejných zakázkách byl porušen tím, že zadavatel vymezil příliš široce předmět plnění veřejné zakázky, čímž porušil zásadu zákazu diskriminace. Kromě svozu a likvidace odpadu totiž zakázka zahrnovala také zimní a letní opravu silnic. Okruh uchazečů schopných plnit takto vymezenou zakázku byl značně omezen,“ vysvětlil Martin Švanda, mluvčí antimonopolního úřadu.

Pokuta přitom mohla dosáhnout až 50 milionů, avšak úřadu šlo spíše o její preventivní účinek, proto nebyl k městu tak tvrdý. Radnice se přesto zkusí bránit. Podle starosty Lubomíra Vítka, který se zadáním tendru v předchozím funkčním období ještě coby běžný zastupitel nesouhlasil, vedení města ani nic jiného nezbývá.

„Musíme principiálně usilovat o pokutu nižší. Už jsme ji projednávali v radě a konstatovali jsme, že bychom měli podat takzvaný rozklad, na němž pracuje právní zástupce,“ řekl.

Soutěž provázela silná kritika

Zakázku vyhrála nejdecká společnost AVE, která tyto služby dělala pro město už předtím. Ještě před jejím vypsáním mnozí zastupitelé upozorňovali, že zadání je diskriminující, přičemž právě AVE je jedinou firmou, která může podmínky splnit.

Tehdejší vedení radnice argumentovalo, že mu jde jen o to, aby si v Nejdku vítězná firma mohla vybudovat zázemí a aby neklesla kvalita služeb, na kterou už jsou všichni zvyklí. Společnost tak získala dvacetiletou smlouvu s Nejdkem, kterou je možné vypovědět nejdříve po devíti letech.

„Rozhodnutí antimonopolního úřadu říká, že město jako zadavatel spáchalo správní delikt. Do smlouvy se společností AVE ale žádným způsobem nezasahuje. Bude otázkou dalšího projednání a promyšlení, co to všechno může vůbec pro město ještě znamenat,“ řekl starosta.

Osud sporného tendru sleduje od začátku také nevládní organizace Transparency International, jejímž posláním je mapovat korupci a zabraňovat jí. Podle jejího právního asistenta Ondřeje Srba je závažnost deliktu dána dvěma body.

„Zaprvé jde o nastavení diskriminačních požadavků na předmět plnění. Zadruhé o nastavení diskriminačních technických kvalifikačních předpokladů. Z materiálů, které mám k dispozici, vyplývá, že tato porušení zákona neměla pouze formální charakter, ale že ze soutěže fakticky vylučovala drtivou většinu uchazečů,“ uvedl. Sankci, kterou antimonopolní úřad uložil, proto považuje za opravdu velmi nízkou.

Firma AVE o uložené pokutě do pondělka nic nevěděla. „Naše společnost se přihlásila do vypsaného výběrového řízení, řádně doložila veškeré kvalifikační předpoklady požadované zadávací dokumentací a zákonem o veřejných zakázkách a předložila nabídku,“ uvedla mluvčí Jana Vondráková.

Starosta a jeho zástupkyně po volbách balili kanceláře

Rozruch v krušnohorském městě vyvolal i samotný podpis smlouvy s vítěznou společností, neboť se uskutečnil dvaačtyřicet hodin po podzimních komunálních volbách.

Starostu k němu tehdy pověřili přítomní dosluhující radní, přičemž do nového zastupitelstva se dostali jen dva z nich - exstarosta a exstarostka, kteří nyní skončili v opozici.