Nový hřbitov zřídili před nedávnem v Březové na Sokolovsku

Nový hřbitov zřídili před nedávnem v Březové na Sokolovsku | foto: Martin Stolař, MAFRA

Některé hřbitovy v regionu se přemění na rekreační parky

  • 1
Stále méně se pohřbívá do země, více lidí volí pro poslední rozloučení urnové pomníky a rozptylové loučky, které má nyní už většina měst.

Ostatky si v některých případech pozůstalí odnáší také domů. Na některých místech se dokonce staré hřbitovy budou měnit v parky.

„Pokud nedojde k mimořádné události, město Ostrov má dostatečnou kapacitu hřbitovních míst,“ uvedla mluvčí města Zdeňka Newiaková.

Také odjinud hlásí, že s místem nemají problém. „Máme ale v úmyslu na přání našich obyvatel ve stávajícím areálu založit rozptylovou loučku,“ řekl Václav Slavík, starosta města Žlutice.

V Karlových Varech uvažují o rozšíření hrobových míst v krematoriu. „Správa lázeňských parků má připravený projekt rozšíření o 200 míst, ale na realizaci zatím nebyly vyčleněny finance. Stávající kapacita je zatím dostatečná,“ uvedla Hana Kyselá, tisková mluvčí magistrátu města Karlovy Vary.

Lidé na pozůstalých šetří

I tam mnozí lidé využívají rozptylovou loučku, aby ušetřili. Na rozdíl od placení hrobů zaplatí pouze jednorázový poplatek.

Správa lázeňských parků naopak letos upravuje bývalý hřbitov v Sedleci ke zcela jinému účelu. „Bude z něj meditační a odpočinkový park v duchu jing - jang. Rozpočet je odhadem 1,5 milionu,“ řekl Miroslav Kučera, ředitel správy lázeňských parků.

Připravují se i změny bývalého hřbitova v Olšových vratech. „I kdyby se nenašly peníze, v zimě vyčistíme celý prostor od náletů a odpadu, kterým tento hřbitov zaváželi občané Olšových vrat několik let. Přeměna bývalých zrušených hřbitovů na klidové parky je jedinou důstojnou možností, jak s těmito prostory naložit,“ dodal Kučera.

V roce 2015 zemřelo v Karlovarském kraji 3 268 lidí, což je více než v předešlých letech. Jen malé procento pozůstalých volilo pohřbívání ostatků do země.

„Dejme tomu, že ročně je u nás zpopelněno kolem 400 lidí. Z toho jich jde zhruba 20 do země. Zbytek volí rozsypovou loučku, urnové pomníky, či si ostatky bere domů,“ uvedla Hana Neudertová, spolumajitelka pohřební služby v Nejdku.

„Pohřbít do země u nás už chtějí spíše jen věřící a Romové. Ostatní preferují urnu či urnový pomníček, který je menší,“ uvedl Martin Dvořák, zabývající se správou a údržbou městského hřbitova v Chebu.

Chodov - problémy se hřbitovem

S nedostatkem místa se potýkají na hřbitově v Chodově. ,,V současné době probíhají práce na otevření oddělení, které nabídne další místa pro epitafní a urnové hroby,“ uvedl starosta Chodova Patrik Pizinger. Nová místa nabídne město od podzimu. Současný chodovský hřbitov už není kam rozšířit.

Město také trápí, že kvůli vysoké hladině zemních vod není možné pohřbívat ve velké části hřbitova do země. Tento stav nelze změnit. ,,Hospodařit s místem budeme muset ve stávajícím areálu, který je rozlehlý. Město si nechalo zpracovat před 6 lety kompletní studii rekonstrukce a využití městského hřbitova, kterou se po etapách řídíme,“ dodal starosta.