Zhruba třetina nekvalifikovaných učitelů z Karlovarského kraje se chce přihlásit k dalšímu studiu. Ilustrační snímek

Zhruba třetina nekvalifikovaných učitelů z Karlovarského kraje se chce přihlásit k dalšímu studiu. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nekvalifikovaní učitelé z kraje chtějí do školy, hlásí se jich třetina

  • 1
Třetina nekvalifikovaných kantorů v Karlovarském kraji se chce přihlásit k řádnému studiu na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Vyplývá to z předběžných údajů krajského úřadu. Region má nejvíc učitelů bez odpovídajícího vzdělání v republice a ZČU jim nabídla pomoc.

Pedagogická fakulta by v případě dostatečného zájmu o studium otevřela od příštího akademického roku až tři konzultační střediska přímo v regionu. Z 697 nekvalifikovaných učitelů, které eviduje krajský úřad, by možnosti doplnit si na ZČU vzdělání využilo 218 nebo 221 z nich.

Konec desetileté výjimky

Nekvalifikovaní učitelé musejí od příštího akademického roku zahájit studium, neboť jim končí výjimka, která trvala deset let.

Čas na podání přihlášky na pedagogickou fakultu ZČU mají do 30. dubna. Pokud letos studium nezahájí, musejí si hledat jinou práci. Ředitelé škol se však nemusejí bát, že děti nebude mít kdo učit.

Ministerstvo školství připravilo novelu zákona o pedagogických pracovnících, podle které si nekvalifikovaného učitele smějí nechat do doby, než za něj seženou náhradu. Podle mluvčí ministerstva Kláry Bílé by mohli poslanci novelu schvalovat na přelomu května a června.

"Jsem hrozně rád, že k tomu ti lidé takto přistoupili a mají zájem si vzdělání doplnit. Velmi to vítám, protože jejich studiem se zvýší kvalita na školách," řekl hejtman Josef Novotný.

V úterý chce volat děkance plzeňské pedagogické fakulty Janě Coufalové, aby se s ní sešel. Chtějí se domluvit, kde univerzita konzultační středisko od nového akademického roku otevře. "Jasně si řekneme, zda to bude v Karlových Varech, v Sokolově i Chebu, aby to měli zájemci co nejblíže ze svého místa působení nebo bydliště," uvedl.

Krajský odbor školství se údaji ze škol probírá a zjišťuje, o které obory a aprobace mají učitelé největší zájem. Podle Jany Coufalové by mělo být v jednom místě o daný obor alespoň dvacet zájemců.

"Myslím, že reálné je to u učitelství pro první stupeň. Nebo je možné jednat o tom, že část studia, která je pro jednotlivé aprobace společná, například předměty z pedagogicko-psychologického základu, také mohou být odpřednášeny na místě," uvedla v rozhovoru pro MF DNES (celý rozhovor najdete zde).

Učitelé se zajímají hlavně o angličtinu

Učitelství pro první stupeň, což je magisterský program, zajímá podle údajů ze škol něco málo přes 30 kantorů a skutečně patří k těm populárním. Zdaleka největší poptávka v kraji je ovšem po bakalářském učitelství 2. stupňů základních a středních škol. Přihlásit se na něj chce 77 lidí, kteří mají pouze maturitu. Nejvíc z nich touží po aprobaci pro výuku angličtiny.

Dalším hojně poptávaným je navazující magisterský program pro 2. stupně základních, středních škol a základních uměleckých škol, který je určený absolventům neučitelského magisterského studia či bakaláře. Zájem celkově projevilo téměř 50 lidí. Ředitelům některých škol se přitom ozvali i ti, kteří neučí a rádi by využili možnosti doplnit si vzdělání přímo v regionu.

Jana Coufalová zhruba před měsícem nabídla, že by se výuka konala v prostorách karlovarské pedagogické školy, sokolovské integrované školy a v budově chebské ekonomické fakulty.

"Musíme říct, že to neznamená, že v místě bude jeden zájemce o studium například biologie - chemie a za ním bude z Plzně jezdit deset učitelů. To je asi každému jasné," podotkla.