Nákladní doprava z Chebu zatížila dopravu v sousedním Waldsassenu

Nákladní doprava z Chebu zatížila dopravu v sousedním Waldsassenu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Německý Waldsassen se pere s dopravou, Cheb se bojí o průmyslovou zónu

  • 3
Obrovský nárůst dopravy ve Waldsassenu komplikuje firmám z chebské průmyslové zóny cestu na německé dálnice. Radnice se obává, aby firmy nezamířily jinam.

Nedočkavě čekají představitelé Chebu na to, až bavorský Waldsassen vyřeší enormní nárůst dopravy, se kterým se potýká. Stále víc motoristů totiž využívá k cestě do Německa nedávno dokončený jihovýchodní obchvat města.

A Waldsassen se hroutí pod náporem automobilů.

Silnice jsou přetížené

Úzké komunikace starého města ucpávají kamiony, lidé se dusí výfukovými plyny. Zástupci Chebu se bojí, že problémy s dopravou v Německu zabrzdí bouřlivý rozvoj jejich průmyslové zóny.

„Je to už neúnosné. Silnice jsou přetížené, jezdí tu kamion za kamionem. Smrad, hluk, prach, otřesy. Potřebujeme to už nějak řešit,“ postěžoval si Manfred Schmidt. A podobně se na problém dívají i ostatní obyvatelé německého městečka, kde ještě před několika lety dávaly lišky dobrou noc.

„Množí se stížnosti. Počty aut už jsou neúměrně vysoké. Vzhledem k tomu, že tuto nejkratší trasu na síť německých dálnic využívá řada firem z chebské průmyslové zóny, vidíme nutnost vyřešit průtah Waldsassenem jako zásadní podmínku pro další rozvoj chebské průmyslové zóny. Pro nás je to stěžejní,“ potvrdil starosta Chebu Petr Navrátil.

Právě snadná dosažitelnost německé dálniční sítě je totiž pro řadu firem rozhodující pro to, v jaké průmyslové zóně nakonec zakotví. Ve Waldsassenu se přitom o nutnosti řešit krizovou situaci v dopravě mluví už velmi dlouho.

„Ačkoli řešení otázek dopravy je čistě německou záležitostí, nad tímto problémem jsme se s vedením tamní radnice několikrát sešli. Řešení tranzitní dopravy se dokonce stalo i hlavním volebním tématem, “ pokračoval starosta Navrátil.

Průtah v podzemí

Starosta Bernd Sommer je zastáncem průtahu městem, kdy hlavní trasa využívá bývalý železniční koridor a některé komunikace povedou v podzemí.

„Naopak postavit obchvat Waldsassenu by bylo velmi komplikované. Automobily by musely překonávat velké převýšení, navíc by byl obchvat velmi dlouhý, protože by se musel vyhnout prameništím známé minerálky Kondrauer.

Jenže proti průtahu Waldsassenem se postavila skupina asi třiceti odpůrců. Dá se proto očekávat že kvůli protestům se realizace projektu zabrzdí,“ uvedl starosta.

Stavba průtahu už je připravena, mohl by být hotov do tří let. V současné době je zajištěno jak stavební povolení, tak finanční zajištění projektu.