Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MF DNES, MF DNES

Němci chtějí český odpad pro novou kompostárnu, sami ho produkují málo

  • 23
Němci mají zájem o český bioodpad. V bavorském Rehau nedaleko českých hranic totiž vznikla moderní kompostárna s výrobou bioplynu, jenže obyvatelé z okolí mají málo biologických zbytků. A tak se firma poohlíží po dalších zdrojích na Chebsku.

Zástupci firmy přijeli zjišťovat do Aše, zda by bylo možné veškerý kompostovatelný odpad z Čech vozit do Německa. Pro Aš by to bylo výhodné. Podle odhadů totiž téměř 40 procent komunálního odpadu, který končí na skládkách, tvoří právě biologické zbytky z domácností.

„V Německu se bioodpad třídí důsledněji. U nás nemáme koncového odběratele, proto se kuchyňský odpad od ostatního komunálu neodděluje. Jako bioodpad lidé mohou zdarma odevzdávat jen trávu, listí a štěpky z větví,“ říká mluvčí města Milan Vrbata.

Dodal, že právě tato komodita byla důvodem, proč zástupce společnosti RSB Bioverwertung Hochfranken GmbH Reinhard Dietel zamířil do Aše.

Už z prvních jednání vyplynulo, že pro město by bylo separování kuchyňského odpadu přínosem. Díky tomu by totiž významně klesla částka, kterou město za odvoz a uložení odpadu platí.

Přepravu odpadu do jiného státu je nutné ošetřit legislativně

„Jednání jsou teprve na začátku. Ale už nyní je jasné, že by se ve městě musely objevit další nádoby na biologický odpad, které by bylo nutné zejména v létě pravidelně a často vyvážet,“ uvedl Vrbata.

Podle Vrbaty by třídění odpadu muselo být podpořeno dlouhodobou smlouvou s odběratelem. „Celý záměr je nutné prověřit i z legislativního hlediska. Jedná se o přepravu odpadu do jiného státu,“ poznamenal.

V Aši se ročně vyprodukuje kolem 4,5 tisíce tun směsného komunálního odpadu. Za odvoz a uložení jedné tuny město zaplatí přibližně 1 400 korun.