Dagmar Märzová, vedoucí lékařka emergency Nemocnice K.Vary předvádí nový...

Dagmar Märzová, vedoucí lékařka emergency Nemocnice K.Vary předvádí nový monitorovací systém životních funkcí, ukazuje na transportní monitor, hlavní monitor je vpravo. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Později, ale přece. Karlovarská nemocnice je v péči o stupínek výš

  • 0
Téměř dva roky uplynuly od otevření pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnici. Až teď se ale se zpožděním podařilo z peněz Unie nakoupit přístroje pro vážně zraněné a nemocné z celého kraje.

Nemocnice pořídila za 12 milionů korun špičkové monitory životních funkcí na jednotky intenzivní péče a emergency. Personál už díky novince nemusí pacienta odpojovat a opět připojovat při každém přesunu.

Při převozu z urgentního příjmu na rentgen, na zákrokový sál a nakonec na jednotku intenzivní péče "cestuje" s nemocným člověkem jen modul, který je možné spojit s transportním monitorem.

Lékaři tak mají nepřetržitě k dispozici údaje o srdeční činnosti, krevním tlaku, okysličení krve a dalších funkcích všech pacientů od jejich přijetí až po propuštění z lůžka na intenzivní péči. Mohou si kdykoliv zpětně v systému zobrazit data, co se s pacientem dělo.

Lékař má k dispozici důležité údaje

"Systém je unikátní v tom, že zaznamenává a uchovává momentální údaje třeba o srdeční arytmii po celou dobu, i když je pacient třeba na sonografickém nebo CT vyšetření. Až dorazí na lůžko, ošetřující lékař může zjistit trend a informace využít ke zkvalitnění péče," řekla vedoucí lékařka na emergency v Karlových Varech Dagmar Märzová.

Podle vedoucího lékaře intenzivní péče Roberta Jandy se monitorování nemocných za posledních dvacet let posunulo neuvěřitelně kupředu. Měření se neustále zdokonalují a zpřesňují.

"Je to moderní luxusní systém a zásadní pokrok pro pacienty i pro nás. Nic lepšího v této oblasti není," libuje si Janda.

Novým monitorem je v pavilonu vybaveno každé ze třiceti intenzivních lůžek a také všech šest lůžek na emergency. "Přesuny pacientů jsou jednodušší a rychlejší," zjistila i vrchní sestra Marie Klauzová.

Zpoždění při nákupu přístrojů nastalo kvůli problémům a pozastavení dotačního programu ROP Severozápad. Nemocnice toto období překlenula díky starým aparátům, které už ale dosluhovaly.

Jednatel dodavatelské firmy Medisap Milan Šafránek si všiml, že karlovarská nemocnice se díky pavilonu, lepší organizaci péče a modernějšímu přístrojovému vybavení posunula na úroveň ostatních krajských nemocnic v Česku. "Zvyšuje se bezpečnost nemocných i pravděpodobnost, že budou vyléčeni a odejdou domů po svých."

Nové operační stoly zajistí vyšší komfort

Téměř současně s monitorovacím systémem dorazila do karlovarská nemocnice i zásilka šesti nových operačních stolů s výměnnými deskami za 11,5 milionu korun. Díky nim není nutné pacienty při transportu na operační sál několikrát překládat.

Nákup si špitál mohl dovolit díky dotaci z programu ROP Severozápad. Stoly umožní jednodušeji provádět i některé typy operací s použitím rentgenu.

"Součástí dodávky je i deska, která je rentgenově průsvitná. Dají se na ní provádět kostní operace a kardiologické zákroky," uvedl primář a zároveň generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März.

Tento týden začala v Nemocnici v Karlových Varech oprava pavilonu B na odděleních traumatologie a v lůžkové části porodního oddělení. Práce potrvají měsíc. Dělníci vymění okna a na pokojích vybudují sociální zařízení.

"Jsem rád, že díky této třímilionové investici z rozpočtu Karlovarského kraje dostanou komfortnější a příjemnější prostředí," zmínil náměstek hejtmana Karlovarského kraje pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák.