Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nemocnice nabízí zdravotníkům náborové příspěvky až 70 tisíc korun

  • 2
Karlovarská krajská nemocnice musela omezit kvůli nedostatku lékařů a sester počet lůžek na interním oddělení. V Chebu a Karlových Varech chybí na sedm desítek sester. Nemocnice proto láká zdravotníky na bonusy.

Lékaři i zdravotní sestry chybějí na pracovištích v celém kraji. Jak vyplývá z aktuálních údajů úřadu práce, na Chebsku, Karlovarsku a Sokolovsku hledají zaměstnavatelé celkem 88 zdravotníků, z toho 43 lékařů. 

V Karlových Varech je tak třeba sdružovat lůžka na oddělení nebo na stanici, většinou na omezenou dobu. 

„Nejvíce se situace týká interního oddělení. Při naplnění kapacity je potřeba nalézt lůžka pro pacienta jinde v nemocnici,“ řekl generální ředitel nemocnice Josef März. 

A vyjmenoval důsledky nedostatku personálu - přetěžování, větší objem práce a stresu. „Nemůžeme se tak divit pracovním neschopnostem, které ze všeho plynou.“ 

Vedení nemocnice se snaží stav zlepšit náborovým příspěvkem ve výši až 70 tisíc korun pro lékaře a až 50 tisíc korun pro sestry. Zaměstnavatel počítá s vyplacením poloviny peněz po nástupu a druhé poloviny po krátké zkušební době. Na druhé straně je pak závazek odpracovat v nemocnici dva roky.

„Kromě náborových příspěvků běží i stipendijní program pro studenty - zdravotnické asistenty, sestry a lékaře, který není nezajímavý,“ vysvětlil ředitel März.

Místopředseda Krajské rady odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a současně pracovník nemocnice v Karlových Varech Martin Novotný potvrdil, že krajská nemocnice omezila počet lůžek na interním oddělení. 

„Uvažuje se o omezení lůžek i na urologii a rehabilitaci. Jakmile nám vypadne nějaká kvalifikovaná sestra, tak už je problém, protože se všude jede na doraz. Stojíme za generálním ředitelem Märzem. Jenže každý rok nám odejde 20 ženských do důchodu a mládí nepřichází,“ konstatoval odborář.

Myslí si, že za současnou situaci může Karlovarský kraj, který už deset let slibuje jasnou koncepci zdravotnictví. Koncepce stále chybí, takže nikdo není schopný říci, jestli bude mít v regionu hlavní slovo krajská nemocnice anebo firma Nemos, která řídí nemocnice v Ostrově a v Sokolově. Tu si od kraje pronajala na dvacet let. 

Odboráři náborové příspěvky vítají. Říkají ale, že dokud v Karlových Varech nebudou moci zdravotní sestry získat nutný bakalářský titul pro akreditaci, tak se situace nezlepší. 

Z karlovarské střední zdravotnické školy totiž vycházejí „jen“ ošetřovatelky. Praktickým sestrám - asistentkám s maturitou krajská nemocnice nabízí třináct až čtrnáct tisíc hrubého.

Nemocnice Ostrov potřebuje do optimálního stavu čtyři lékaře a deset sester, Nemocnice Sokolov pět lékařů a 15 sester. „Zdravotníků není v regionu nikdy dost. Fatální nedostatek ale nemáme,“ uvedl Joža Lokajíček ze skupiny Nemos Group. 

Upozornil také na absenci lékařské fakulty v regionu. Absolventi tak zůstávají v Praze, Plzni či v jinde.