Netopýři v dole Johannes na Zlatém kopci budou mít od turistů a průvanu klid díky dvojici dveří.

Netopýři v dole Johannes na Zlatém kopci budou mít od turistů a průvanu klid díky dvojici dveří. | foto: Rudolf Klier

Netopýři v dole u Božího Daru budou mít klid za několika dveřmi

  • 1
Zpřístupnit starou důlní štolu Johannes na Zlatém kopci u Božího Daru a ukázat návštěvníkům, jak se dobývala železná ruda. To je cílem vedení města, které chce příští rok začít stavět. Turisté by se zanedlouho mohli podívat i do stříbrné štoly Mauricius u Abertam.

"Zpřístupněných dolů není na hranicích moc. Johannes se nachází na oblíbené cyklostezce, proto bychom ho rád otevřeli celý včetně dobývacího prostoru. Návštěvníci si tu budou moci vyrazit i tolar," řekl božídarský starosta Jan Horník.

Důl Mauricius

Důl Mauricius u Abertam.

Je jinak známý jako Zadní Hengst. Vznikl v roce 1544. Patří k nejzachovalejším středověkým dolům v Čechách a uvažuje se o tom, že bude navržen na technickou památku UNESCO. V dole se těžilo až do roku 1947.

Původní plány zkomplikovali vzácní netopýři, kteří ve štole žijí. Vadil by jim totiž průvan ze vstupních dveří narušující mikroklima. Boží Dar se ale dohodl s ochránci na řešení. Dveře budou dvoje.

Stavba ve štole by měla začít už příští rok. "Ještě letos v zimě vyhlásíme výběrové řízení na dodavatele stavby," sdělil starosta Horník. Hotovo může být už za rok.

Náklady na otevření podzemního muzea jsou odhadnuty na sedm milionů korun. Většinu částky chce město získat od Evropské unie.

V Krušných horách se zpřístupní také cínový důl Mauricius v katastru obce Hřebečná u Abertam. "Projekt má na stole Báňský úřad, který si dal podmínky k zpřístupnění, například vyřešit zásobování vzduchem a podobně," řekl starosta Abertam Zdeněk Lakatoš s tím, že jasno by mělo být do září.

Štola Mauricius měří zhruba 700 metrů. Na konci je 17 metrů vysoký a 22 metrů dlouhý portál - obrovský chrám. "Lidé uvidí důlní dílo v plné kráse. Jinak je štola velká tak na jednoho člověka," dodal starosta.