Nově vybudovanou 3D laboratoř Gymnázia Ostrov již využívají studenti z...

Nově vybudovanou 3D laboratoř Gymnázia Ostrov již využívají studenti z Karlovarského kraje. Díky interaktivním tabletům s multimediálním výukovým programem mají možnost prozkoumávat přírodní zákonitosti s využitím technologií, které jsou pro ně atraktivní. Studentky ve 3D brýlích před projekčním plátnem. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Truhlárnu nahradila 3D laboratoř, kde tablety studentům nezakazují

  • 0
Novou 3D laboratoř, která k výuce veškerých přírodních věd používá trojrozměrné projekce, tablety i velmi výkonné počítače, otevřelo gymnázium v Ostrově na Karlovarsku. Studenti se tu dozvídají třeba to, jak ve skutečnosti vypadá molekula, buňka nebo třeba červená krvinka.

V Karlovarském kraji jde o naprostý unikát, ale ani v celé republice nejsou takto moderní učebny zatím zcela běžnou věcí. „Věřím, že 3D laboratoř bude skvělým zázemím pro badatelskou činnost žáků i učitelů,“ řekl ředitel školy Jaroslav Šafránek.

„Prostřednictvím tabletů můžeme studentům přiblížit vědu pomocí technologií, které znají a mají rádi. Tablety a mobilní telefony se nám nedaří dostat z hodin pryč, proto jsme jim je sami nabídli a chceme, aby z nich měli co největší přínos,“ řekla metodička projektu Kateřina Ledvinová, která na gymnáziu vyučuje biologii a chemii.

Novinku nevyužívají pouze gymnazisté, kterým pomáhá lépe pochopit matematiku, biologii, chemii nebo například fyziku, ale také žáci partnerských škol z Ostrova, Karlových Varů, Jáchymova, Nejdku, Hroznětína a Merklína. Gymnázium však zve na návštěvu i další.

„Zájemcům nabízíme v této laboratoři třeba i jednorázovou akci, která potrvá hodinu nebo hodinu a půl. Domluvit si s námi mohou termín, jediným omezením je kapacita, neboť pojme pouze třicet žáků,“ řekla Kateřina Ledvinová.

3D laboratoř otevřeli v prostorách truhlárny

Laboratoř vznikla v prostorách truhlárny a zájemci o moderní výuku v ní najdou aktivní 3D Full HD projektor, aktivní 3D brýle a interaktivní tablety Apple s multimediálním výukovým obsahem.

Po zkušebním provozu učebny už mají pedagogové první ohlasy a jsou rádi, že se 3D laboratoř návštěvníkům líbí. „Velmi mě potěší, když jim ukážu nějakou aplikaci, a pak jeden nebo dva studenti přijdou, že si ji stáhli a už dva dny nad ní sedí a strašně je to baví,“ podotkla kantorka.

3D laboratoř ostrovského gymnázia stála 6,5 milionu korun, přičemž 85 procent zaplatila Evropská unie, 15 procent šlo ze státního rozpočtu. Do konce letošního školního roku gymnázium předpokládá, že laboratoří projde minimálně dvanáct set studentů středních a základních škol.