Nové rehabilitační oddělení uleví pacientům ze Sokolovska.

Nové rehabilitační oddělení uleví pacientům ze Sokolovska. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé po mrtvici zůstanou v Sokolově pod dohledem odborníků

  • 0
Nové rehabilitační oddělení, prozatím s dvanácti lůžky, otevřela Nemocnice Sokolov. Personál se tu stará o pacienty po cévních mozkových příhodách a po ortopedických operacích. Pro tyto nemocné je výhodou, že nemusí na důležité procedury složitě dojíždět do ambulancí.

Mnozí pacienti ze Sokolovska dosud téměř neměli šanci se k rehabilitační péči dostat. Nejblíže ji nabízí lůžkové oddělení v Nemocnici Ostrov, to ale přijímá přednostně klienty z okolí a čekací doba je sedm měsíců.

"Přínos pro pacienty je obrovský. Jde o zásadní věc v péči o nemocné po mrtvici, po ortopedických zákrocích a úrazech," řekl jednatel Nemosu Sokolov David Soukup.

Vznik lůžkového rehabilitačního oddělení je v Sokolově podmínkou pro fungování iktového centra, v němž lékaři zachraňují život nemocným po cévních mozkových příhodách. Většinou mají omezenou hybnost a potíže s řečí. Nemocní zůstanou pod dohledem odborníků. S využitím přístrojů a pomůcek se snadněji vrátí do běžného života.

"Po stabilizaci pokračují na novém oddělení v intenzivní rehabilitaci, aby mohli odejít do domácí péče. Máme tu k dispozici fyzioterapeuta, psychologa, logopeda a ergoterapeuta," vyjmenoval zdravotní ředitel sokolovské nemocnice Jiří Štefan.

Modernizace prostor stála 8 milionů korun a zaplatil ji partner nemocnice - firma Sokolovská uhelná. Přístrojové vybavení financovala Evropská unie. Přispělo také město Sokolov částkou 800 tisíc korun. Opravené patro pavilonu E je příkladem toho, jak mají do budoucna vypadat všechna oddělení v nemocnici.

Nový obor se nemocnici podařilo nasmlouvat se všemi zdravotními pojišťovnami. Jediná VZP ale dál platí paušál jako v předchozích letech. Vlastně celkově ještě o čtyři miliony korun méně ve srovnání s rokem 2011. "Pro klienty VZP děláme rehabilitační péči zdarma," konstatoval David Soukup.

Rehabilitace navazuje na iktové centrum. To v těchto měsících (od ledna do června) prochází rekonstrukcí a modernizací za 18 milionů korun. Akci platí Karlovarský kraj ze svého rozpočtu. Centrum rozšíří počet lůžek ze 6 na 10 a díky dotaci z ministerstva zdravotnictví nakoupí špičkové přístroje.

Je prokázáno, že tato speciální pracoviště mají o 18 procent nižší úmrtnost na cévní mozkovou příhodu. A o 29 procent nižší riziko, že pacient zemře nebo že zůstane postižený.

Lidé s příznaky mozkové mrtvice (povislý koutek úst, porucha řeči) by tedy měli okamžitě mířit sem. Jestliže dorazí do 4,5 hodiny od vzniku příznaků, mají velkou šanci, že jim lékař podá látku k rozpuštění krevní sraženiny v cévě (trombolýza) a oni se uzdraví zcela a bez následků.