Zakladatel novorolského hudebního festivalu Rock in Roll Jiří Švec (15....

Zakladatel novorolského hudebního festivalu Rock in Roll Jiří Švec (15. července 2015). | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Muzikant si neměl kde zahrát. Tak založil v Nové Roli vlastní festival

  • 1
Prvního ročníku novorolského hudebního festivalu Rock in Roll se zúčastnilo osmdesát lidí. Za sedm let jeho existence se počty návštěvníků začaly počítat ve stovkách a festival se z místního kulturáku přesunul na pláž u koupaliště. Zásluhu na tom má Jiří Švec, který akci založil a každý rok ji se svými spolupracovníky dál vylepšuje.

Že Nové Roli na Karlovarsku chybí něco, co by ji proslavilo za hranicemi města a kraje, si Jiří Švec uvědomil před sedmi lety. Tehdy osmnáctiletý mladík se proto rozhodl založit hudební festival Rock in Roll. „Nová Role měla potenciál v tom, že se tam v podstatě nekonala žádná kulturní akce s cílem oslovit širší okolí. Také jsem měl kapelu Holden a chtěli jsme si někde zahrát, takže jsme si prostě vytvořili vlastní koncert,“ směje se Švec.

První ročník akce festival v pravém slova smyslu ani nebyl. „Začínal v kulturáku, vystupovaly tam čtyři kapely a přišlo osmdesát návštěvníků. Tehdy se mi to vůbec nevyplatilo, ze svojí kapsy jsem platil spoustu peněz,“ vzpomíná.

To ho ale neodradilo. Postupem času se mu dařilo shánět další a další sponzory, finanční příspěvek od města se začal rok od roku navyšovat a loni už festival navštívilo téměř 600 diváků. Začátky ale nebyly jednoduché. „Byl jsem osmnáctiletý kluk, který si založil festival. Nějakou dobu trvalo, než lidé zjistili, že to ten puberťák asi opravdu myslí vážně,“ popisuje Švec.

Častokrát se kvůli tomu dostal do humorných situací. „V jednom z prvních ročníků přišla do kulturáku redaktorka z televize a ptala se mě, kde najde organizátora. Když jsem jí řekl, že to jsem já, začala se hrozně smát a zeptala se, kde mám tátu,“ vypráví.

Jak pořádat úspěšný hudební festival, se mladý muzikant učil metodou pokus omyl. „S kapelou jsem objezdil spoustu akcí a koncertů, kde jsem odkoukal, co funguje, a naopak. Bavil jsem se s různými organizátory, sbíral střípky jejich zkušeností a skládal si je dohromady,“ popisuje.

Z kulturáku na pláž

Od čtvrtého ročníku se festival přesunul z novorolského kulturního domu na pláž u koupaliště, s čímž ale vyvstaly další nesnáze. Nepříjemná totiž může být i trocha deště. „Pokud bude pršet hodně, snažíme se mít dostatek stanů, abychom pokryli veškeré obecenstvo. Jednáme i o plánu B, že kdyby padaly trakaře, vrátili bychom se výjimečně do kulturáku. Musím ale zaklepat, zatím bylo pokaždé hezky,“ pochvaluje si Švec.

Koupaliště, které je přímou součástí festivalu, je podle něj jeho největší výhodou. „Diváci se mohou vykoupat a u toho poslouchat kapely. Pláž je nádherná. Kromě toho bychom lidem také chtěli půjčovat loďky,“ odhaluje hudebník své plány do budoucna.

Za sedm let fungování festivalu se z něj stala spíše multižánrová přehlídka, i když by jeho název mohl napovídat, že divákům nabídne převážně rockovou hudbu.

„Snažíme se kapely sestavit tak, aby byl každý návštěvník potěšen a obohacen. Třeba loni tak na festivalu vystoupili punkoví Znouzectnost, ale i vítěz soutěže Česko hledá Superstar Vlasta Horváth,“ říká Švec. Šanci chce dát i regionálním kapelám. „Jejich pozici moc dobře znám. Mají obrovskou chuť hrát, ale nemají pořádně kde,“ vysvětluje.

Do budoucna by Švec chtěl se svým festivalem překročit metu několika tisíc návštěvníků. A má i další sen. „Chtěl bych, aby se z festivalu stala tradice. Aby si nikdo nedokázal představit rok bez Rock in Rollu,“ říká.

Letošní ročník akce se uskuteční v sobotu 25. července. Největšími lákadly jsou kapely Sto zvířat, Krucipüsk nebo třeba zpěvák Viktor Dyk.