Osazování kupole na konstrukci rozhledny Cibulka, která bude novou dominantou ŠIbeničního vrchu u Oloví na Sokolovsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

U Oloví slavnostně pokřtí rozhlednu. Lidé nahoru nesmí, nebyla kolaudace

  • 3
Na vrchol dokončované nové rozhledny Cibulka na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku ve středu osadili kupoli. Hned v neděli se pod vyhlídkou uskuteční její křest, nahoru se však zatím nikdo nepodívá. Rozhledna totiž ještě nebude zkolaudovaná.

Ve středu dopoledne trčelo z nedostavěné rozhledny Cibulka do nebe jen kovové točité schodiště. Ale pak vystoupali na trochu se kymácející konstrukci tři technici.

S jejich pomocí řidič velkého jeřábu v pětadvacetimetrové výšce neomylně na milimetr přesně usadil na šest patek kupoli vyhlídkové cibulovité věže o váze 6,3 tuny.

Celá operace včetně utahování šroubů netrvala déle než hodinu. „Šlo to dobře, jen zábradlí nám nahoře trochu překáželo. Okolo schodiště je málo místa,“ přiblížil stavbyvedoucí firmy Lemonta Luboš Krejčí, co se odehrálo nahoře.

Dění kolem rozhledny má ale podstatnou vadu. Nepodařilo se načasovat dostavbu tak, aby se lidé při slavnostním otevření už tuto neděli mohli bezpečně pokochat výhledem z ochozu Cibulky. Do neděle, na kdy je naplánován křest a svěcení, s hudbou, občerstvením a dalším programem, se nestihne kolaudace.

Jarmila Tůmová, která pro město Oloví jako pro investora vykonává funkci technického dozoru, nemohla o kolaudaci na stavebním úřadě v Sokolově požádat, protože až teprve před pár dny se začala konstrukce na vršku montovat. A teď prý mají úředníci dovolenou.

„V neděli 31. srpna tedy nepůjde o slavnostní otevření ani o zahájení provozu rozhledny. A jestli nahoru vezmu několik lidí, tak to záleží čistě jen na mně. Bude to mé riziko. Cibulku oficiálně otevřeme po kolaudaci v půlce září,“ vysvětlila Jarmila Tůmová, která zároveň sestavila program nedělní slavnosti u nové vyhlídky.

Jejím kmotrem bude známý moderátor Aleš Cibulka, který rozhlednu pokřtí v 10 hodin. Ve 14 hodin ji na kótě 666 metrů posvětí farář Peter Fořt. Návštěvníkům, kteří s sebou přinesou cibuli, slibují organizátoři jako dárek výroční známku.

Olovští zastupitelé ještě v pondělí na svém zasedání váhali, jestli slavnost, kvůli níž už visí plakáty jako pozvánka, nemají odložit. Ale rozhodli se držet původního scénáře.

„Akce se odehraje v neděli, jak je naplánována. S otevřením musíme počkat, až se úřednice ze stavebního úřadu vrátí z dovolené,“ uvedl starosta Miroslav Filandr.

Z Cibulky bude vidět až na Doupov

Zdržení při sestrojování rozhledny nastalo, když se vedení města rozhodlo kov nenatírat, ale za dalších 300 tisíc korun ho pozinkovat. Do toho přišly deště a nebylo možné technologii rychle použít. Srpnový termín dokončení sice bude dodržen, ale bez důležité kolaudace.

Cibulka není první

Vyhlídková věž na Šibeničním vrchu už kdysi - ještě za 2. světové války - stávala. Byla dřevěná a mnohem nižší. Původně se však tyčila jinde - na Boučském vrchu, kde ji nechal postavit majitel přádelny ve Svatavě. Pak ji rozebrali a přestěhovali na Šibeniční vrch u Oloví. Jedna z posledních fotografií pochází z roku 1938. Po válce už pak neexistovala.

„Z Cibulky bude nádherně vidět Oloví-Kostel, sídliště, také hladina Jesenice a až na Doupov. Když budou příhodné podmínky, tak až do Německa,“ všiml si starosta Filandr při svých výstupech na schodiště, když ještě Cibulka neměla kupoli.

Autorkou designově zajímavého návrhu je architektka Marcela Plachá „Může se stát dominantou místa a zároveň potěšit spousty výletníků a příznivců rozhleden,“ líčí autorka návrhu. Od počátku si dala za cíl nakreslit věž výrazně odlišnou od běžných věží telekomunikačních operátorů nebo dřevěných vyhlídek.

„Základem je ocelová konstrukce doplněná kruhovými prstenci. Horní vyhlídkovou plošinu jsem vložila mezi obloukové prvky, které v celku připomínají tvar cibule. Z tohoto vychází pojmenování rozhledny Cibulka. Pro ty méně odvážné jsem rozhlednu doplnila i o spodní vyhlídkovou plošinu ve výšce pouhých několika metrů,“ popsala Plachá.

Jarmila Tůmová v roli stavebního dozoru označila její návrh za krásný, ale pracný a náročný na výrobu. Cibulka stála 5,3 milionu korun. Město Oloví na ni získalo dotaci 3,6 milionu z programu Leader Místní akční skupiny Sokolovsko.