Kateřina Neumannová při  40.ročníku Karlova Běhu

Kateřina Neumannová při 40.ročníku Karlova Běhu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nová tvář Karlova běhu. S komfortem, ale bez diváků

  • 0
Takovou péči účastníci předcházejících 39 ročníků Karlova běhu ještě nezažili. Letos měli k dispozici velkokapacitní vyhřívaný stan a převlékárnu, výběr z několika druhů teplých jídel, mazací servis na trase a další vymoženosti.

Jenom diváci chyběli. V minulosti jich přitom bývalo v centru Božího Daru plno. Do míst bývalého hraničního přechodu, kde byl letos poprvé start a cíl, ale nepřilákal veřejnost ani závěrečný finiš olympijské vítězky Kateřiny Neumannové. V Krušných horách jela premiérově dvacet kilometrů volnou technikou.

O Karlově běhu

Závod se koná od roku 1970, kvůli špatným sněhovým podmínkám se neuskutečnil v letech 1972, 1975, 1977, 1990 a 1998. Tři zrušené ročníky se však započítaly do celkového počtu, proto se letos konal 40. ročník.

Letos byla na trati dlouhé 21 kilometrů nejlepší Helena Erbenová, z mužů zvládl nejrychleji trať v délce 45 kilometrů Benjamin Seifert z Německa.

"Kde jsou lidi? Nikoho z Varáků jsme tady nepotkal," posteskl si v sobotu v poledne bývalý člen Lyžařského klubu Slovan Karel Neckář. Na druhé straně ale ocenil nevídaně bohatý doprovodný program při akcích Sněhového festivalu

"Je to něco za něco. Nyní je jiná atmosféra než dole na Božím Daru. Tam ale zase nejde postavit takové zázemí," uvedla hlasatelka běžeckých závodů Martina Poštová z Karlových Varů.

Pořadatelům druhého nejstaršího a nejdelšího běžeckého závodu v České republice je tradičně Lyžařský klub Slovan Karlovy Vary. Jeho členům jde především o to, aby ke sportu přilákali mladé.

"Letos jsme bohužel nedostali dotaci. Nechci jmenovat jeden upřednostňovaný sport, o kterém se poslední době ve Varech stále píše. Chci ale připomenout, že jsou i další sporty. Karlův běh děláme pro masy, jde o jednu z největších zimních akcí. Byli bychom rádi, kdyby se k ní krajský úřad přihlásil a pomohl nám jako v minulých letech," řekl za lyžařský klub Petr Voráček.

Účastnice Kateřina Neumannová

Do stopy sobotního běhu na 20 kilometrů se vydala i olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Ta se podílela na seriálu závodů pro začátečníky i profesionály Stopa pro život. "Chtěla jsem si proto vyzkoušet jeden ze závodů tohoto seriálu. Karlův běh je krásný a už se těším na další ročníky. Jen nevím, jestli pojedu se závodním číslem, protože na velké kopce už nemám," tvrdila v cíli česká sportovní megastar nedávné minulosti, jež tentokrát evidentně nejela na vítězství.

Kateřina Neumannová při 40.ročníku Karlova Běhu

Od účasti Neumannové si pořadatelé slibovali zviditelnění seriálu Stopa pro život. Navíc partneři Stopy pro život nahradili finanční výpadek způsobený zamítnutou dotací od kraje.

Pořadatelé Karlova běhu letos srovnali startovné se Šumavským maratónem. To nejdražší letos dosáhlo 800 korun, což samozřejmě mohlo leckoho nazlobit. V internetové diskusi se například objevil příspěvek s tímto zněním: "Tak letos jedeme Karla naposled! Za tohle startovné už opravdu ne!"

Karlův běh - 40.ročník.

Pořadatelé ale argumentují tím, že letos výrazně vylepšili servis a jen úprava stop přišla na 90 tisíc korun. "Je trochu problém se všem zavděčit, protože hodně účastníků, kteří přijeli a mají zkušenosti z jiných závodů, měli spousty připomínek, že na ostatních závodech je lepší zázemí a služby. Chtěli jsme proto, aby se naši závodníci cítili komfortněji," vysvětlil rovněž v internetové diskusi Petr Voráček.

Vítězka prvního ročníku Karlova běhu v roce 1970 a pozdější organizátorka celkem 16 ročníků Jitka Peřina je ráda, že pořadatelskou štafetu předala do správných rukou.

"Musím klukům poděkovat, protože Karla v posledních ročnících fantasticky zvedli. Běh je na úrovni závodů v zahraničí. I Jitka Peřina však vnímá, že to letos bylo jiné než v letech minulých. "V centru Božího Daru panovala lepší divácká atmosféra. Jenže vytápěný stan s občerstvením, převlékárna ani jeviště pro rockovou kapelu by se na náměstíčko nevešly," dodala.

Cílem projel nejrychleji... vyčerpaný na skútru

Jako raketa prosvištěl cílovou rovinkou Karlova běhu běžkař z triatlonového oddílu Slavia Karlovy Vary. Mělo to jen jedinou chybičku. Na smrt bledý hornoslavkovský borec Jiří se v sobotním závodě ve volném stylu na třicet kilometrů vzdal a pořadatelé jej proto z trati přivezli do cíle na sněžném skútru.

To o čtyřicet let starší veslař Vladimír Šnajdr z Mělníku doběhl do cíle po svých. Byl nejstarším mužem na trati.

Triatlonistu Jiřího si oddíloví kolegové ze Slavie pořádně v cíli dobírali. "Z klubové kasy zmizelo sedm stovek a tebe přivezou na skútru! Alespoň jsi jel v cílové rovince ze všech nejrychleji," popichovali Jirku kamarádi v narážce na výši startovného.

Vyčerpaný triatlonista se svěřil, že nebýt tatranky, kterou dostal od někoho na trati, tak vše mohlo být mnohem horší. "A nebyl to náhodou tatarák?" vtipkovali kamarádi. Loni si totiž skupinka závodníků odskočila z trati do hospody v Abertamech na jídlo a pořadatelé pak měli starosti.

Triatlonisté o víkendu marně Jiřímu radili, aby se dal rychle dohromady a nechal se odvézt skútrem na místo, kde "to zabalil", a závod pak přece jen dokončil.

Vladimír Šnajdr z Klubu veslařů mělnických 1881 oslaví příští rok sedmdesátku. V Karlově běhu za sebou nechal spoustu mnohem mladších účastníků. Na osmiveslici stále závodí za mělnické seniory a běžky má jako koníčka. "V létě je to lepší na lodi a v zimě na běžkách," prohlásil v cíli. Letos přijel na Karlův běh pošesté a dosud pokaždé klání dokončil.

Nejstarší účastník víkendové akce má sedm vnuků. Ti prý občas dědečkovi radí, aby už sportu nechal. Ten však o tom nechce ani slyšet.

Někteří aktéři Kalova běhu si letos postěžovali, že to bylo na ledovce v zatáčkách někdy nebezpečné. Pořadatelé byli ale rádi, i za tu ledovku. V pátek večer totiž teploměr v Božím Daru ukazoval osm stupňů nad nulou a lilo.

Když ale členové přípravného štábu po půlnoci odcházeli z bývalé celnice, kde se závodníci registrovali, na silnici to už klouzalo.