Ilona Toncarová, jedna z operátorek nového operačního střediska záchranné

Ilona Toncarová, jedna z operátorek nového operačního střediska záchranné služby Karlovarského kraje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Záchranka má nové operační středisko. Poznámky na papír jsou minulostí

  • 1
O desítky vteřin a možná i o několik minut dříve budou od 1. června vyjíždět z garáží k nemocným a zraněným sanitky záchranné služby Karlovarského kraje. Čas mezi přijetím tísňového volání a výjezdem se zkracuje díky novému operačnímu středisku vybavenému moderní technikou.

Ještě v pátek si přitom operátorky postaru od volajících píšou na lístek adresy a co se kde stalo. Potom zvedají telefon a z poznámek čtou řidičům, kam a proč mají vyrazit. A řidič ještě volá doktorovi, aby se sešli u auta.

Primitivní předávání zpráv bude od soboty definitivně minulostí. Operátorka už během hovoru s lidmi, kteří volají o pomoc, zadá do formuláře v počítači adresu. A jedním kliknutím hned rozešle informaci vybrané volné posádce na mobil a také na displej tabletu přímo do sanitky.

Cena: 35 milionů

Nové pracoviště s moderními technologiemi vyšlo na 35 milionů korun. Z toho 28,3 milionu poskytla Evropská unie a zbývajících 6,7 milionu uhradí Karlovarský kraj. "Díky dotaci bude naše operační středisko patřit ke špičce v České republice. Rychlá koordinovaná pomoc je nutná a náš kraj už to umí," prohlásil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák. Dále ještě přijde na řadu dovybavení výjezdových stanovišť v celém regionu.

"Podle zákona existuje povinnost vyjet do dvou minut. Reálně to ale dosud nešlo zvládnout," uvedl technický náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby kraje David Steindl.

Operátorka může na jedno místo neštěstí během vteřiny vyslat také více aut nebo i vrtulník. Na novém tabletu v sanitce se posádce zároveň zobrazí mapa s cílovým bodem, navigací a stručným popisem události.

"Kvalifikovaný zdravotník či lékař skočí spolu s řidičem do auta a vyrážejí ještě v době, kdy operátorka přijímá tísňové volání. Ona se mezitím doptává a další informace do sanitky hlásí vysílačkou," popsal novinku vedoucí lékař operačního střediska krajské záchranné služby Jiří Růžička.

Posádka ovládáním tabletu v autě dává automaticky vědět na dispečink, v jaké fázi se zrovna nachází. Jestli ještě zasahuje na místě, předává pacienta, nebo je už volná pro další výjezd.

Operátorka to zjistí na obrazovce počítače podle barvy symbolu sanitek. "To všechno usnadňuje práci operátorkám a maximálně zjednodušuje celý zásah u případu," zdůraznil ředitel záchranky Roman Sýkora.

Čtyři z pěti lékařů, kteří v kraji v jeden okamžik právě slouží, jezdí nyní k vážným případům v osobních autech za sanitkami. Brzy bude mít osobní auto k dispozici i ten pátý.

Systém rendez-vous umožňuje, aby se doktor mohl operativněji přesouvat od jednoho případu k druhému a nebyl zbytečně blokovaný v jedné sanitce, kde už svůj úkol splnil. U devadesáti procent výjezdů stačí, když v sanitce nesedí lékař, ale kvalifikovaný záchranář.