Císařské lázně v Karlových Varech ochlazují vztahy mezi magistrátem a krajským...

Císařské lázně v Karlových Varech ochlazují vztahy mezi magistrátem a krajským úřadem. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Město i kraj chtějí Císařské lázně opravit. Ale nikdo z nich je nechce

  • 0
Císařské lázně se stávají pomyslným doutnákem vedoucím z krajského úřadu na magistrát Karlových Varů. Zatímco městští zastupitelé by památku rádi nechali kraji, část těch krajských ji chce naopak městu vrátit.

Kvůli budoucnosti Císařských lázní absolvoval v pondělí cestu k ministrovi financí karlovarský primátor Petr Kulhánek. Vydal se za ním, aby ho jednak seznámil s plánovanou opravou karlovarských Císařských lázní, které město prodalo v roce 2008 kraji, ale hlavně aby ho přesvědčil, že by se na rekonstrukci budovy měl podílet i stát. Také proto, že jde o národní kulturní památku. Město chce po státu 300 milionů korun.

„Pan ministr si celý projekt prohlédl. Vysvětlil jsem mu všechny souvislosti i to, jak jsou postaveny pilíře financování a kolik bychom si představovali, že by měl stát přispět,“ uvedl primátor.

Na ministerstvo s sebou vzal úspornější projekt, který nepočítá s vestavbou sálu, což celou rekonstrukci zlevní až o 250 milionů korun. Podle původních propočtů přitom měla stát zhruba 900 milionů korun. Ministr financí primátorovi řekl, že se o tom poradí s odpovědným náměstkem a dá vědět.

„Říkal jsem, že není třeba částku poskytnout najednou, je možné rozložit ji do dvou let. Teď budu čekat na odpověď, případně se jí budu dožadovat,“ popsal Petr Kulhánek.

Věří, že výsledek schůzky mu pomůže přesvědčit mnohé kolegy z krajského zastupitelstva, kteří nesouhlasí, aby se kraj o památku dál staral.

Na její opravu se pokoušel sehnat dotace. To ale nevyšlo. Za dva roky mu ovšem končí smlouva, podle které musí do 4. července 2016 proinvestovat 99 procent jejich kupní ceny, což je podle znaleckého posudku necelých 160 milionů korun.

Zatímco karlovarští zástupci v září schválili, že kraji lhůtu prodlouží do konce roku 2019, krajští zastupitelé se v polovině října neusnesli na ničem.

„Rozumím městu Karlovy Vary i jeho zastupitelům, že chtějí, aby byly Císařské lázně opravené, jenže pro lidi ze Žluticka nebo Ašska už to tak zajímavé není. Myslím, že by bylo vhodnější, aby je kraj převedl zpátky městu,“ vysvětloval zastupitelům ašský starosta Dalibor Blažek.

O Císařských lázních se chystají jednat i krajští radní. Co lze čekat? Ve hře je přepracování projektu do úspornější verze, hledání nových finančních zdrojů i vrácení památky městu. V souvislosti s tím chystají primátorovi také dopis.

„Údržba Císařských lázní, která zahrnuje například náklady na energie či temperování objektu, vychází v posledních letech zhruba na 500 tisíc korun ročně,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Budova se nyní dočkala opravy kopule a některých restaurátorských prací, a to díky 1,5 milionové dotaci ministerstva kultury, milion k tomu přidal i kraj. Hotovo by podle mluvčí mělo být v prosinci.

Péči, kterou kraj Císařským lázním doposud věnoval, oceňuje i primátorův náměstek Jiří Klsák. Pokud by město muselo památku převzít, šlo by podle něj o nejhorší scénář.

„Existuje samozřejmě možnost, jak Císařské lázně postupně rekonstruovat a existuje i levnější varianta, než je současný plán. Zachránilo by to víc podstatu té památky, ale ztratilo by to smysl pro její kulturní využití,“ uvedl.

Pokud by si město výjimečnou budovu opravdu převzalo, muselo by vrátit kupní cenu, která je 6,5 milionu korun. Podmínkami by se pravděpodobně museli důkladně probrat i právníci, neboť je smlouva velmi složitá.

Primátor se v minulosti setkal i s názorem, že by město muselo vracet rovnou 100 milionů korun, což byla investiční dotace kraje na stavbu KV Areny. „Podle našeho názoru je však řádně proinvestovaná a vypořádaná,“ řekl.