Bolševník velkolepý v Nebanicích na Chebsku.

Bolševník velkolepý v Nebanicích na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Majitelé pozemků ohrožených bolševníkem mají o dotace mizivý zájem

  • 2
Až 150 tisíc korun na údržbu pozemků ohrožených bolševníkem a dalším rozpínavým plevelem nabízel letos zjara vůbec poprvé Karlovarský kraj. Po penězích ale sáhla pouze města a obce, další majitelé měli zájem mizivý.

Kraj chtěl mezi majitele zaplevelených pozemků rozdělit tři miliony korun. První týden v dubnu mohli zájemci podávat žádosti o dotace, jenomže toho využila hlavně města a obce. Drobnějších zájemců se našlo jen pár.

„Sešlo se čtrnáct žadatelů a objem peněz je necelých 320 tisíc korun. Když jsme na podzim a na jaře objížděli obce s rozšířenou působností, počítali jsme, že zájem bude větší,“ uvedl Josef Hora, krajský radní pro životní prostředí.

Dotace na bolševník

Kraj investoval do boje s bolševníkem a dalším plevelem přes 82 milionů korun, z 90 % na něj přispěla Evropská unie.

Letos dá na údržbu pozemků 15 milionů korun (10 mil. půjde na krajské pozemky, 2 mil. na administrativu). V roce 2017 to bude 13,5, o rok později 11,5 milionu korun.

Podle něj je možné, že se vše seběhlo až příliš rychle a kraj musí dotace na likvidaci plevele do příštího roku ještě dopilovat, aby byl o peníze mezi lidmi větší zájem. O příspěvek se přihlásila klíčová města jako Mariánské Lázně a Cheb, přidal se také Horní Slavkov, Teplá, Rotava, Jindřichovice a Aš.

Podle starosty Aše Dalibora Blažka je zřejmě za nezájmem lidí o dotaci to, že nevidí zodpovědnost, kterou za svůj pozemek mají.

„Pokud by se jednalo o kotlíkovou dotaci, řada z nich si pro ní poběží, protože jim ušetří peníze, což tahle udělá až přeneseně,“ uvedl. Majitelé pozemků podle něj zpozorní až ve chvíli, kdy se začne mluvit o pokutě, která jim za neudržovanou plochu hrozí.

S projektem začal kraj, teď je řada na majitelích

Starosta Chebu Petr Navrátil míní, že za malým zájmem stojí to, že úřad začal vyžadovat po majitelích aktivní přístup. „Celý projekt likvidace doposud dělal kraj a chtěl po nich pouze souhlas, nyní po nich požaduje aktivitu v tom směru, aby si požádali o peníze,“ podotkl.

Podle sokolovského ekologa Jiřího Korbela ze sdružení Natura 99 měli majitelé pozemků na žádosti o dotace příliš krátkou dobu a je také možné, že ne všichni se o nich včas dozvěděli.

Kraj se v předchozích letech pustil za pomoci evropských dotací do unikátního projektu, díky kterému omezil rozpínavé rostliny na 6 300 hektarech území. Nyní má deset let trvající povinnost, aby výsledky udržel. Josef Hora ovšem připomněl, že majitelé pozemků se o ně musejí starat ze zákona, navíc od dubna vytipované pozemky kontrolují zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Vyhodnocení kontroly bude ke 30. červnu s konstatováním, zda je projekt ukončený v prosinci roku 2015 úspěšný na ta procenta, ke kterým jsme se zavázali ve smlouvě,“ řekl Josef Hora. Kromě dotací na boj s bolševníkem letos kraj poprvé přišel také s příspěvky na odstřel divočáků v intravilánech měst a obcí. I v tomto případě přišlo jen několik žádostí.