Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

O osudu chebské spalovny rozhodnou úředníci z Františkových Lázní

  • 2
Krajský úřad uznal argument, že chebští úředníci a starosta nemusí při projednávání stavby spalovny rozhodovat nezaujatě. Územní řízení proto předal do Františkových Lázní. Odpůrci spalovny rozhodnutí vítají.

Chebskou spalovnu už nebudou řešit úředníci v Chebu, ale Stavební úřad ve Františkových Lázních. Karlovarský kraj tak rozhodl na základě námitky, kterou vzneslo sdružení Arnika.

„Město Cheb je vlastníkem části pozemků, na kterých má stavba vyrůst, a má padesátiprocentní podíl ve firmě Terea, která chce zařízení stavět. Město dokonce záměr iniciovalo a předem kvůli němu upravilo územní plán. Z usnesení zastupitelstva je navíc zřejmé, že Cheb vyjadřuje přípravě projektu podporu a je tak povinností všech zainteresovaných osob, včetně starosty, projekt podporovat,“ píše se v odůvodnění rozhodnutí, kterým krajský úřad vyloučil z rozhodování o chebské spalovně starostu Petra Navrátila a tím vlastně všechny úředníky města Cheb.

„Jsme rádi, že krajský úřad potvrdil nesmyslnost dosavadního postupu, kdy si částečný majitel vydával povolení pro svůj vlastní projekt. Účelem územního řízení je, aby kriticky zhodnotilo předloženou dokumentaci a stanovilo jasné podmínky výstavby i provozu spalovny. Nestranné rozhodnutí může zajistit pouze nezaujatý úřední aparát,“ vítá stanovisko krajského úřadu odborník na spalovny Matěj Man ze sdružení Arnika, který projekt spalovny sleduje od počátku.

Podle jeho mínění je spalovna v Chebu zbytečná. Region má totiž velké rezervy v třídění, kompostování a předcházení vzniku odpadu. V Chebu nefunguje motivační systém pro obyvatele, který by vedl ke snížení produkce odpadu.

Lidé na spalovně vydělají, argumentuje radnice

Starosta Petr Navrátil však ve stavbě spalovny vidí možnost, jak stabilizovat cenu, kterou město a jeho obyvatelé v budoucnu zaplatí za likvidaci odpadů, i šanci, jak uspořit za vytápění.

„Vzhledem k tomu, že za čas už nebude možné komunální odpad běžně skládkovat, ceny za jeho likvidaci vzrostou. Odpad se už nyní stává obchodovatelnou komoditou. Proč bychom měli někomu platit za to, že odpad odveze, když jej můžeme spálit sami?“ ptá se starosta. Podle něj by se díky spalovně mohla v budoucnu částka, kterou lidé nyní za odvoz odpadu platí, dokonce snížit.

Stavba spalovny se od samotného začátku potýká s odporem části chebské veřejnosti. Vzniklo zde dokonce sdružení Ne spalovně.

Lidem vadí především to, že spalovna vyroste jen několik desítek metrů od obytných domů. Odpůrci také poukazují na fakt, že nikde není jasně stanoveno, jak se bude odpad likvidovat v létě, kdy není třeba domy vytápět. Sdružení zároveň bojuje za to, aby lidé o spalovně rozhodli prostřednictvím referenda.