Nejzadluženější obec v ČR Prameny musela v dražbě prodat i budovu obecního...

Nejzadluženější obec v ČR Prameny musela v dražbě prodat i budovu obecního úřadu.. | foto: MF DNES

Nadšenci obnovují zadluženou obec Prameny. Začali stylově, u pramenů

  • 1
Obec sužovaná desetimilionovými dluhy ožívá. Díky partě lidí, kteří se dali dohromady a vytvořili občanské sdružení s příznačným názvem Obnova obce Prameny. Vzhled těžce zkoušené vesnice jim není lhostejný.

Pustili se vlastními silami do obnovy někdejšího lázeňského parčíku, oprav kulturních památek a úpravy minerálních pramenů, které obci daly jméno.

"Kvůli zablokovanému účtu se obec nemůže rozvíjet, navíc nám chybí místo pro společenská setkávání," řekla zakladatelka sdružení a zastupitelka Lenka Cholínská.

"Oslovila jsem pár lidí, zpočátku jsme byli jen tři, postupně se přidali další. Pomáhají nám i další lidé z obce i z okolí. Ne všichni nám fandí, ale je to teprve začátek. Musíme je přesvědčit," naznačila Cholínská.

Téměř zapomenutou lázeňskou tradici si už brzy v obci připomenou slavnostním vysvěcením pramenů a symbolickým zahájením lázeňské sezony. "Prameny jsme už vyčistili, chystáme přístřešek, informační cedule a lavičky, v okolí chceme vysázet dřeviny," poznamenala Lenka Cholínská. Přehlédnout se nedá opravená kaple Panny Marie na vrchu Kalvarie, křížek u silnice směrem na Sokolov nebo zrenovovaná socha svatého Jana Nepomuckého.

Místním patriotem je i předseda sdružení Jan Lebl. Pilně shání exponáty do malého muzea, které před dvěma lety zřídil ve svém domě. "Lidé si mohou prohlédnout informační panely dokumentující historii obce od první písemné zmínky až do současnosti," prozradil Lebl.

Sbírku doplňují historické lázeňské prospekty a pohlednice. "Něco jsem dostal od místních, občas objevím zajímavé věci na internetových aukcích," uvedl Jan Lebl. Muzeum připomíná lepší časy, kdy se ještě Prameny jmenovaly Bad Sangerberg.

První písemná zmínka je z roku 1357. V okolí obce se těžilo stříbro a cín, bohaté vývěry minerálních vod začali lide využívat okolo 16. století. Až do druhé světové války byl tehdejší Bad Sangerberg prosperujícím lázeňským městem s téměř třemi tisíci obyvatel, školou, třemi hotely, dvaceti hostinci a bankou. Devastace začala po druhé světové válce, poslední kapkou byl nedokončený záměr výstavby stáčírny minerálních vod, kvůli němuž se obec zadlužila.