Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Obce nemají peníze na městskou policii, strážníky si půjčují od sousedů

  • 2
Řada obcí nemá peníze na zřízení městské policie, proto si často ochránce pořádku najímá. Například radnici v Dolním Rychnově stojí každý rok úklid černých skládek kolem 150 tisíc korun. Vedení města už došla trpělivost, od nového roku proto budou v ulicích hlídkovat sokolovští strážníci.

„Je to pro nás už opravdu složitá situace, kterou nelze jinak řešit. Máme tu jednu vyloučenou lokalitu a věříme, že právě nasazením městských policistů problémů ubude. Strážníci u nás budou několikrát do týdne podle rozpisu, jejž vypracujeme,“ uvedla starostka Dolního Rychnova Anna Klímová.

Podobně to vidí i v sousední Březové - právě toto město si bude s Dolním Rychnovem strážníky půjčovat napůl za 170 tisíc korun ročně.

„Máme podobné problémy, i když v některých úsecích menší než naši sousedi. Pokud tedy budou muset strážníci častěji zasahovat v Dolním Rychnově, nebude to pro nás problém,“ naznačil starosta Březové Miroslav Bouda.

Investovanou částku nevidí jako neúčelně vynaložené peníze. „Strážníci pomohou vyřešit parkování, zvýší se bezpečnost. Navíc na našich častých poradách je budeme vždy operativně upozorňovat na aktuální problémy. Tento způsob pronajmutí je pro nás jedinou možností, na vlastní městskou policii nemáme peníze,“ dodal Bouda.

Strážníci si na sebe pokutami nevydělají

Stejný názor zastává i starosta Hroznětína Martin Maleček. Společně s městskými zastupiteli schválil vypůjčení strážníků z nedalekého Ostrova před třemi lety.

„Pokud bychom si sami chtěli založit městskou policii, museli bychom zaměstnat minimálně tři strážníky. Do toho je vystrojit, nakoupit vozidlo a zaplatit kurzy. Počítám, že jen na prvotní investici bychom potřebovali zhruba 2,5 milionu korun, a to v rozpočtu nemáme,“ vysvětlil důvod pronájmu Maleček.

Strážníky si nemůže vynachválit. „Jednoznačně se osvědčili. Jejich pohyb v ulicích výrazně snížil počet přestupků, ať už co se týče porušování veřejného pořádku, černých skládek či volného pohybu psů po městě,“ uvedl Maleček.

Podkrušnohorské město stojí dvojice strážníků každoročně půl milionu korun. Pokutami za přestupky si na sebe ale nevydělají.

„Není to náš cíl. Chceme vychovávat, což se daří, i když občas už jiná cesta než pokuta není. Ročně na nich utržíme přibližně 20 tisíc korun,“ doplnil starosta Hroznětína.

Několik kilometrů vzdálený Ostrov nemá problém se zapůjčením svých příslušníků. „Přijali jsme dalšího člověka, proto se tato služba vůbec nedotkne naší účinné práce v Ostrově,“ uvedl zástupce velitele Ladislav Martínek.

Vlastní městskou policii měli ještě do minulého roku v Oloví na Sokolovsku, ale z finančních důvodů ji museli zrušit. „Městská policie vyšla město každý rok na téměř milion korun,“ popsal tehdy hlavní důvod konce strážníků starosta Oloví Lukáš Kričfaluši.