Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální vody milionové dluhy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Prameny jsou na suchu, plán na jejich oddlužení nevyšel

  • 11
Šest měsíců po nových volbách se Prameny na Chebsku stále utápějí v problémech. Ještě nedávno se zdálo, že alespoň částečné oddlužení je jen otázkou času. Pomoc slíbila soukromá firma, kraj i prezident. Jenže naděje se rozplynula.

Vinou obrovských dluhů obec nemá peníze na základní opravy. Chodníky se bortí, veřejné osvětlení svítí jen část noci, poškozené lampy nikdo nemění, a co je nejhorší, s železnou pravidelností Prameny trápí rozbitá kanalizace. Splašky tečou lidem do sklepů, někdy se rozlévají i po silnici.

„Kanalizační stoka je opět ucpaná. Fekálie mi tečou do sklepa a dešťovou stokou i před dům. S tím, že se potrubí periodicky ucpává na jednom místě, už bojujeme tři roky. A nic se neděje,“ stěžuje si Aleš Dittert, který od loňského podzimu sedí v zastupitelstvu obce.

„To je havarijní stav, který vyžaduje opravu. Nestačí, když se potrubí jen prošťouchne. A to nemluvím o tom, že stoka je tak děravá, že splašky ani nedotečou do čističky a končí v potoce,“ uvádí.

Starostka Michala Málková, která stojí v čele obce od roku 2012, o problému ví. Řešit jej však nemůže.

„Nejsou peníze. Na chod obce nemáme vůbec nic. S tím úplně nejzákladnějším nám pomáhá ministerstvo financí,“ krčí rameny. Nic jiného jí v současné době nezbývá.

Krajští radní z dohody o pomoci vycouvali

Plán na částečné oddlužení, do kterého obec vkládala velké naděje, nevyšel. Původní dohoda zněla, že kraj koupí za dva miliony korun 23milionovou pohledávku od Státního pozemkového úřadu.

Peníze by poskytla firma Real Aspekt s ruským zastoupením. Jenže když se krajští radní dotazovali na legitimnost takového obchodu, odpovědělo ministerstvo financí šalamounsky. Možné to je, ale pouze na vaši zodpovědnost. A tak z plánu krajští zastupitelé vycouvali.

„Chci osobně zajet na ministerstvo financí a požádat, aby svoje stanovisko změnilo. Pro nás je to jediná cesta, jak se zbavit velké části dluhu. A pak jsem odhodlaná objet krajské zastupitele a celou věc jim osobně vysvětlit. Firma slíbila, že by celou pohledávku dala obci darem,“ vysvětluje Málková svoji strategii.

Celý vtip je v tom, že pokud by pohledávku kupoval přímo soukromý investor, zaplatil by za ni s největší pravděpodobností mnohem více peněz než zmiňované dva miliony.

Cesta z dluhové pasti může vést přes osobní bankrot

Jenže o správnosti takového postupu nejsou přesvědčeni ani někteří z obyvatel Pramenů. Například zastupitel Aleš Dittert varuje, že obec se tak dostane do područí ruské firmy. A navrhuje dluhy řešit jinak. Podle jeho názoru je jediná správná cesta oddlužení formou bankrotu. Obec by se zbavila dluhu stejně jako osoby, které se potřebují dostat z dluhové pasti.

„Nějaký čas bychom žili jen s minimem, ale to už stejně žijeme, ale pak bychom byli čistí. Problém je, že to zatím zákon obcím neumožňuje. Ale možná nastal čas na změnu a ministerští úředníci by se měli zamyslet a začít hledat nějaké řešení. Obcí, které se potácejí v dluzích a samy se z nich nedostanou, je už několik desítek,“ plánuje Dittert.

Netají se myšlenkou hledat pomoc u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který před časem mluvil o dluhové amnestii.

„O bankrotu obcí se mluví už roky a nic se neděje. Nemůžeme jen čekat se založenýma rukama,“ oponuje starostka. Odmítá i to, že by se obec stala dlužníkem ruské firmy.

„Ta pohledávka by prostě zanikla. Proč? Protože firma tady chce stavět dětskou léčebnu a sanatorium pro důchodce. K tomu, aby jí plán vyšel, aby dosáhla na dotace, a aby to všechno mělo smysl, musí spolupracovat s fungující obcí. Zdůrazňuji - s fungující obcí. A to je důvod, kvůli kterému do toho ta firma jde,“ vysvětluje s tím, že prioritou pro ni je dosáhnout odblokování účtu obce.

Pramenští počkají, zda ministerstvo splní svůj slib

„Teď ještě čekám, zda ministerstvo financí splní svůj slib a Pramenům pomůže. V roce 2012 nám řekli, že jsou ochotni poskytnout půjčku, která bude zčásti nenávratná. Proto jsem tehdy do voleb šla,“ dodává Málková.

„Ministerstvo financí přislíbilo poskytnout obci Prameny návratnou finanční výpomoc ze státního rozpočtu. Její poskytnutí je však podmíněno odblokováním bankovního účtu exekutorem. V současné době ministerstvo požádalo obec Prameny o základní informace o finančním hospodaření obce, tedy o aktuální přehled závazků, a o podmínkách pro odblokování účtu obce. Pak bude zahájeno řízení o poskytnutí výpomoci,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová.

Prozradila, že v současné době vláda pracuje na přípravě zákona o insolvenci obcí. „V rámci plnění tohoto úkolu bude zpracovávána dílčí analýza, jejímž účelem je popsat a zhodnotit dopady a rizika tohoto legislativního záměru,“ uvedla Kristina Labohá z ministerstva spravedlnosti, které se návrhem zabývá.

„S ohledem na výsledky analýzy nelze vyloučit, že zákon nebude nakonec účelné zpracovat a jako výhodnější se ukážou nelegislativní cesty řešení daného problému,“ doplnila.