Daniela Mrázková z Gymnázia Cheb získala ocenění za vynikající reprezentaci...

Daniela Mrázková z Gymnázia Cheb získala ocenění za vynikající reprezentaci Karlovarského kraje. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Fyzika není jen pánskou záležitostí, dokazuje gymnazistka z Chebu

  • 1
Ačkoli je to dívka, boduje Daniela Mrázková v oborech, v nichž stále ještě dominují hlavně muži. Chebská gymnazistka si z karlovarské galerie umění odnesla hned dvě porcelánové sovy, které coby ocenění velmi úspěšných žáků tradičně rozdává Karlovarský kraj.

Jedna jí patří jako člence týmu soutěžícího v turnaji mladých fyziků, druhá u ní našla domov coby poděkování za zisk hlavní ceny v celostátní soutěži Němčina pro chytré hlavy, jež spojuje cizí řeč s technickými a přírodovědnými oblastmi. Na podobná ocenění už je ale gymnazistka tak trochu zvyklá.

„Začalo to už před třemi lety, kdy jsem poprvé dělala turnaj mladých fyziků. To jsme skončili rovnou na prvním místě. Další rok na druhém a teď je to sice místo třetí, ale k němu se přidala ještě Němčina pro chytré hlavy,“ vyjmenovala.

Za svůj život už prošla několika různými olympiádami, do doby, než objevila turnaj mladých fyziků, však cítila, že to stále není ono. Hledala totiž něco, kde by mohla využít všechny své schopnosti, nejenom náklonnost k jednomu oboru.

Je to výborná příprava na vysokou, myslí si studentka

„Turnaj se mi líbí v tom, že dostanete seznam sedmnácti úloh, přičemž každá z nich má třířádkové zadání v angličtině. Musíte si je sami analyzovat, říct si, jaké chcete dělat experimenty, k tomu si zajistit konzultace na různých univerzitách a projekt prezentujete, a to i v angličtině. Čili se naučíte řeč, fyziku, pracovat samostatně i v týmu, musíte si umět vše obhájit a k tomu ještě oponovat práci jiného, kterou vidíte poprvé v životě,“ popisuje.

Turnaj bere jako dobrou přípravu pro vysokoškolské studium. Jaké si vybere, se však ještě nerozhodla, ačkoli je v maturitním ročníku.

„Určitě bych chtěla studovat kombinaci oborů. Líbila by se mi matematika, fyzika, jazyk a programování. Buďto bych šla na ČVUT, které nabízí Aplikaci softwarového inženýrství, anebo možná zkusím Německo,“ prozradila.

V týmu chebských gymnaziálních fyziků jsou dvě slečny a tři mladí muži. Daniela Mrázková si myslí, že k tomuto oboru mají její kolegové mnohem blíž než ona sama, jenomže jsou z jejího pohledu poněkud pasivní.

„Problém je, že kluci mojí generace jsou neskutečně líní. Přitom mají větší technické myšlení a také by toho víc dokázali, kdyby se i trochu víc snažili. Já bych se pak do týmu možná ani nedostala. Jenže na to kašlou, tak mám i víc příležitostí,“ smála se.

V soutěži se přitom potkala s řadou studentek, které prý byly velmi šikovné a svou prací dokazovaly, že fyzika rozhodně není vyloženě pánskou záležitostí.