Někdejší bahniště v bečovské botanické zahradě se díky úpravám změnilo v...

Někdejší bahniště v bečovské botanické zahradě se díky úpravám změnilo v Korunní rybník s plážemi a molem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nejlépe se proměnila botanická zahrada v Bečově, rozhodla porota

  • 0
Důvod k radosti mají lidé, kteří pečují o botanickou zahradu v Bečově nad Teplou. Do Bečova totiž putovaly v jeden den dvě velká ocenění. Jedno pro šéfa zahrady Jiřího Šindeláře, druhé pro samotnou zahradu.

Když Jiří Šindelář začal s dalšími nadšenci v roce 2005 s obnovou kdysi slavné, ale v té době v podstatě zaniklé botanické zahrady v Bečově nad Teplou, někteří lidé prorokovali, že se to nikdy nepovede, protože zahrada je v totálním rozkladu. Že neměli sýčkové pravdu, se ukázalo v těchto dnech. Bečovská zahrada reprezentovala Karlovarský kraj v celostátní soutěži Má vlast cestami proměn a získala titul Nejkrásnější proměna 2013.

"Získané ocenění nám dokázalo, že obnova botanické zahrady a bývalého beaufortského alpinia má smysl a význam a že se nejedná o donkichotství. Nejvíc si vážíme toho, že před deseti lety nikdo v Karlovarském kraji a málem i v Bečově netušil, že nějaká botanická zahrada existuje. A nyní jsme dostali cenu za nejzdařilejší proměnu zanedbaného místa v celé České republice za rok 2013," řekl za provozovatele zahrady Jiří Šindelář.

Jedinou takto velkou botanickou zahradu v ČR o rozloze skoro 10 hektarů provozuje nezisková organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut. Celý provoz i rozvoj platí z vlastních výnosů.

Nejvíce hlasů dostal Bečov

Diplom převzal Jiří Šindelář na Vyšehradě u příležitosti slavnostního zahájení 6. ročníku putovní výstavy Má vlast cestami proměn. O vítězi hlasováním rozhodovali po celý tento rok návštěvníci webových stránek výstavy.

Ze 3 139 hlasujících se nejvíce vyslovilo právě pro bečovskou botanickou zahradu. Druhé skončilo muzeum v Nečtinách a třetí se umístila záchrana zámeckého komplexu v Korozlukách. Výstavu pořádá občanské sdružení Asociace Entente Florale CZ - Souznění a Národní kulturní památka Vyšehrad.

Pracovníci zahrady si vysvětlují získání první ceny tím, že v Bečově nejde jenom o záchranu vzácných stromů, ale i o vybudování kulturního, rekreačního a společenského zázemí pro Bečovsko.

V botanické zahradě mají i další důvod k radosti. Znovuobnovitel botanické zahrady Jiří Šindelář se totiž umístil na 1. místě krajského kola soutěže ceny Ď - dík českým mecenášům a dobrodincům.

Cenu v podobě křišťálového těžítka převzal v Ostrově při tamních klášterních slavnostech. Ocenění se uděluje osobnostem za podporu kultury a charity v České republice. Vítězové postupují do celostátního kola.

A jak souvisí zahrada s kulturou a charitou? Pořádají se v ní i přednášky a promítají filmy. V zahradě pracují lidé, kteří by jinde nenašli práci.

Jiřího Šindeláře nominoval Jaroslav Lukšík z Karlových Varů, který má práci v zahradě jako svého koníčka. Letošní, nejen pro bečovskou botanickou zahradu, ale i pro celý Karlovarský kraj významná ocenění, nejsou spojena s peněžitými cenami.

"Finance by se nám ale hodily, protože jsme jediná botanická zahrada v republice, která není pod městem, krajem, univerzitou či jiným zřizovatelem. Nemáme ani žádného zásadního sponzora," posteskl si předseda spolku Jiří Šindelář.