Hallské feniky, které našla žena na Chebsku, pocházejí z 13. či 14. století.

Hallské feniky, které našla žena na Chebsku, pocházejí z 13. či 14. století. | foto: Muzeum Cheb

Nálezkyně misky se stříbrnými feniky dostane odměnu devadesát tisíc

  • 12
Devadesátitisícovou odměnu dostane od Karlovarského kraje nálezkyně, která loni v květnu našla díky detektoru kovů soubor středověkých stříbrných mincí. Poklad byl ukrytý na území Opatova u Lubů na Chebsku a žena jej tehdy odnesla do chebského muzea a zároveň požádala o odměnu.

Zřizovatelem muzea je kraj, jehož radní nyní souhlasili, že nálezkyně dostane devadesát tisíc.

„Jedná se o unikátní kulturně-historickou památku, která je významná i z celorepublikového pohledu. Odměnou chceme ocenit poctivost nálezkyně,“ uvedla hejtmanova náměstkyně Eva Valjentová.

Částka, kterou žena dostane, je pětadvacet procent hodnoty cenného kovu, která činí zhruba 350 tisíc korun. Jejich kulturně-historická cena je však mnohem vyšší, a to přes milion korun.

„Důvodem, proč dostane odměnu až nyní, je to, že prozkoumání nálezu a určení jeho hodnoty nějakou dobu trvalo,“ dodala náměstkyně.

Muzeum ukáže mince lidem na jaře

Mincí je celkem 1 195. Majitel je schoval do útržků textilií a vložil do keramické misky. Jedná se o takzvané hallské feniky z 13. či 14. století a jsou to oboustranně ražené stříbrné mince. Zaměstnanci chebského muzea plánují, že je na jaře ukážou lidem.

„Od 5. března u nás budeme mít česko-německou výstavu nazvanou Poklady Chebska, na které budou hlavním lákadlem. Představíme je v kontextu dalších podobných nálezů z prostředí historického Chebska,“ uvedl archeolog Michal Beránek.

Soubor je podle něj druhým největším pokladem, který se na území střední Evropy našel. Kromě mincí samotných mají pro odborníky cenu také fragmenty textilií, v nichž se mince dochovaly. Za sebou už mají speciální ošetření a podle archeologa jsou na výstavu připraveny už nyní.

Podobný unikát, jaký získalo chebské muzeum díky nálezu hledačky kovů, má také muzeum sokolovské. Jedná se o šperky v hodnotě mnoha milionů korun a našel je v roce 1994 bagrista při stavebních úpravách na dvoře dnešního ředitelství muzea (více o sokolovském pokladu čtěte zde).