Jednání karlovarského krajského zastupitelstva.

Jednání karlovarského krajského zastupitelstva. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nové vedení vyjde kraj levněji, část radních dostane jen pár tisíc

  • 0
Desítky tisíc korun měsíčně ušetří krajská pokladna na odměnách radním. Po pondělním zastupitelstvu je pět takzvaných neuvolněných členů, kteří mají nárok spíše na symbolické než závratné částky. Proplácet se zřejmě nebude ani takzvané odchodné.

Stejný počet náměstků i radních má nové vedení Karlovarského kraje. Přesto na nich krajská pokladna ušetří. Odměny pěti nových a takzvaných neuvolněných členů jsou mnohonásobně nižší než v případě uvolněných - tedy sociálních demokratů, kteří jsou v radě čtyři.

Zatímco tito radní berou například za funkci hejtmanova náměstka 73 650 korun, jejich kolegové z bývalé opozice si přijdou maximálně na 9 550 korun měsíčně.

Kolegům nezávidím, říká advokát

„Beru to skutečně jako symbolickou částku. Mám fungující advokátní kancelář a k tomu jsem se rozhodl, že část svého času, kterého mám už tak málo, věnuji práci pro kraj. Nehodlám tam ale být pouze do počtu,“ řekl neuvolněný radní Petr Šindelář z ODS.

Platy a odměny

pro krajské politiky

Uvolnění (měsíční odměna):
hejtman Martin Havel (ČSSD) -  81 110 Kč

náměstci hejtmana Jakub Pánik (ČSSD), Miloslav Čermák (ČSSD) - 73 650 Kč

člen rady kraje Edmund Janisch (ČSSD) -  59 190 Kč

Neuvolnění (měsíční odměna):
náměstci hejtmana Jiří Červenka (ODS), Dalibor Blažek (HNHRM), Petr Zahradníček (TOP 09 STAN) - až do výše 9 550 Kč

člen rady kraje Petr Šindelář (ODS), Josef Hora (HNHRM) -  až do výše 8 400 Kč

Na starosti má vnitřní záležitosti a takzvaný koordinační management, s nímž už prý začal. Měsíčně má nárok maximálně na 8 400 korun. „Jsem přející člověk a svým kolegům ze sociální demokracie nezávidím. Dokážu se uživit svou vlastní prací,“ podotkl. Podobně jako on jsou na tom i další neuvolnění členové rady.

Krajská pokladna se s největší pravděpodobností neprohne ani kvůli vyplácení odchodného ve výši tří měsíčních platů. Má na ně nárok všech pět odvolaných komunistických radních a někteří sociální demokraté, kteří na kraji rovněž skončili.

Aby peníze dostali, musel by některý ze zastupitelů předložit návrh, s nímž by ostatní souhlasili. Nárok na odměnu by v případě komunistů měla bývalá vicehejtmanka Eva Valjentová, bývalý náměstek pro školství Václav Sloup (oba 220 950 Kč), exradní pro životní prostředí Václav Jakubík, exradní pro kulturu Oleg Kalaš a exradní pro správu majetku Bohuslava Hajská (každý 177 570 Kč).

„Pokud by tuto odměnu zastupitelstvo schválilo, nemám důvod ji nepřijmout, ale nemyslím, že s tím někdo přijde,“ uvedla Eva Valjentová. Ta už nastoupila do svého původního zaměstnání ekonomky v Sokolovské uhelné.

O tom, že by odměny někdo navrhl, pochyboval i její kolega Václav Jakubík. Zároveň řekl, že tyto peníze nepotřebuje. „Dělám pořád jednatele ve společnosti Terea a nemám žádné starosti a problémy,“ uvedl.

Bývalý hejtman by dal peníze na charitu

Na tři měsíční odměny by měl v případě souhlasu zastupitelů nárok také bývalý hejtman, nyní pouze poslanec, Josef Novotný. Celkem by se jednalo o 243 330 korun. Peníze by si ale nevzal.

„Raději bych je dal na charitu nebo dobročinné účely. Nemyslím si, že by se tyto odměny měly komukoli vyplácet, protože nebylo ukončeno čtyřleté funkční období,“ vysvětlil.

Na „náměstkovské odchodné“ by si teoreticky mohl sáhnout rovněž chebský starosta Petr Navrátil. I on by ale kolegy z krajského zastupitelstva požádal, aby mu peníze nedávali.

„Nevidím v tom žádný smysl, protože tato odměna má kompenzovat dobu, kdy odcházíte z funkce a hledáte si jiné zaměstnání. Já přešel z jedné funkce do druhé,“ řekl.

Nárok na tři odměny naopak zanikl sociálnímu demokratovi Martinu Havlovi, který rezignoval na post hejtmanova náměstka a stal se hejtmanem. Stejné je to i v případě Edmunda Janische (ČSSD), jenž rezignoval na post uvolněného zastupitele a usedl do křesla radního pro oblast školství.