Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Odpůrci chebské spalovny se nevzdávají, chtějí uspořádat referendum

  • 5
Zabránit pomocí referenda spalování odpadů v Chebu a vytvořit další informační zdroj k záměru postavit ve městě spalovnu komunálních odpadů. To jsou důvody, proč v těchto dnech odpůrci spalovny spustili nový informační web.

„Rozhodli jsme se všechny podstatné informace ohledně spalovny zveřejnit. Internetové stránky www.referendumcheb.cz obsahují mnoho dosud nepublikovaných informací, které se týkají plánované spalovny ZEVO Cheb,“ vysvětluje Michal Tancoš ze spolku Pro Chebsko, jehož hlavním cílem je ochrana přírody a krajiny.

Spalovnu plánuje postavit společnost Terea. Ta patří z poloviny městu Cheb, z druhé poloviny společnosti Gelsenwasser z Německa.

Plán dostal na zastupitelstvu zelenou. Město by díky spalovně chtělo zachovat stávající cenu odvozu a likvidace komunálního odpadu a také snížit ceny tepla pro centrálně vytápěné nemovitosti.

Občané budou rukojmí dodávek tepla, zlobí se odpůrci

Lidé ze spolku Pro Chebsko poukazují na to, že některé informace o spalovně nemají ani zastupitelé. To potvrdil například zastupitel Václav Jakubíka, který je městem delegován jako jednatel společnosti Terea Cheb.

Na dotaz zastupitele Karla Tyrpekla, kdy investor předloží ekonomiku spalovny, uvedl, že ekonomika se bude řešit, až projekt získá stavební povolení.

„Postoj společnosti Terea Cheb budí podezření, že investor logicky počítá s tím, že ekonomiku postaví na poplatcích za teplo či odpad a investici budou splácet občané jako rukojmí dodávek tepla a služby likvidace odpadu,“ vyjádřil své obavy Tyrpekl.

Jak už dříve deklaroval starosta Chebu Petr Navrátil, město stavbu spalovny podpoří jen v případě, že bude její stavba dávat ekonomický a ekologický smysl.

Pro referendum je nutné shromáždit dva a půl tisíce podpisů

Lidem však vadí také to, že město ohledně stavby spalovny neuvažuje o vypsání referenda. „O tak důležité továrně na teplo, která zde bude stát třicet, možná až padesát let, by se mělo rozhodnout všelidovým hlasováním,“ myslí si Michal Tancoš.

Aby se ale referendum mohlo vůbec konat, musí odpůrci spalovny shromáždit dostatečné množství podpisů. V případě Chebu konkrétně dva a půl tisíce. Historicky první referendum v Chebu by se pak mohlo odehrát zároveň s podzimními volbami do krajských zastupitelstev.

Spalovna má mít roční kapacitu 20 tisíc tun, samotný Cheb by mohl dodat asi třetinu. Počítá se proto s účastí okolních obcí.

Projekt spalovny v současné době stojí před územním rozhodnutím, které je nezbytným předstupněm stavebního řízení. Dokumentaci posuzují úředníci ašského stavebního úřadu.