ODS na Chebsku ztrácí své členy. (Ilustrační snímek)

ODS na Chebsku ztrácí své členy. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Členům ODS na Chebsku se nelíbí vedení strany, hromadně ocházejí

  • 10
ODS na Chebsku se drolí. Ve Skalné už zaniklo celé místní sdružení se sedmnácti členy, nespokojena je i františkolázeňská buňka. Bývalí i současní členové strany říkají, že na vině je šéf ODS na Chebsku Jan Mraček. Kritizují styl, jakým oblastní sdružení řídí. Ve Skalné ze strany odstoupil i místostarosta Radomil Gold, který je zároveň krajským zastupitelem a před čtyřmi lety kandidoval za ODS jako číslo 2 v krajských volbách.

"Praktiky, jež používá vedení oblasti, jsou neslučitelné s mým vnímáním politiky a fungování strany," uvedl Gold. Před pár měsíci stranu znechuceně opustila i starostka obce Tři Sekery Dagmar Strnadová. "Už jsem se nemohla dívat, jak se z jednání oblastního sdružení ODS na Chebsku vytrácí demokracie," prohlásila.

Co konkrétně Strnadové a Goldovi vadí, nechce ani jeden z nich příliš konkrétně rozebírat. Podle Golda se dříve uvnitř strany diskutovalo a tvořila se politika v dobrém slova smyslu. "Dnes jde pouze o silové obsazování pozic uvnitř ODS i mimo ni. O válcování oponentů jen křehkou nadpoloviční většinou. Vytratil se veřejný zájem," řekl Radomil Gold.

Pro mnohé se možná překvapivě neobjevil na kandidátce ODS pro krajské volby. On tvrdí, že by zřejmě stejně už nezískal podporu stranických kolegů a neměl už ani chuť s nimi spolupracovat.

Předseda oblastního sdružení ODS na Chebsku Jan Mraček tvrdí, že odchodu kolegů lituje. Ale že mu ani neřekli, proč odešli. "Že nesouhlasí s vedením, to by neměl být důvod. Naopak se měli snažit přesvědčit většinu o svých názorech. Někdy se vyhrává, jindy prohrává. Nejsem si vědom žádných nedemokratických kroků," oponuje Mraček.

Františkovy Lázně přemýšlejí o změně oblasti

Nespokojeno s oblastním vedením je i místní sdružení ve Františkových Lázních. "Uvažujeme, že přestoupíme do sokolovské oblasti, pokud Jan Mraček dál povede chebskou oblast. Ta se mu totiž rozpadá pod rukama," poznamenal předseda ODS ve Františkových Lázních Otakar Skala. Toho právě Mraček porazil ve volbě oblastního šéfa.

Pověst ODS utrpěla poté, co dva její členové (dnes už bývalí) pomohli ve Františkových Lázních odvolat vlastní starostku Lenku Malkovskou a do křesla starosty vrátili Ivo Mlátilíka, který zastupuje Paroubkovu stranu LEV 21.

Podle Skaly byl Mraček spolutvůrcem odvolání starostky Malkovské. To šéf oblasti odmítá: "Rozhodně s tím nemám nic společného. Pana Mlátilíka znám stejně, jako ho zná dalších asi dva tisíce lidí."

Skala trvá na svém. Ví i o tom, že se Mraček sešel s Tomášem Lindou (místostarosta Chebu a člen oblastní rady ODS) a Ivo Mlátilíkem ohledně společnosti Chevak. "Jsou na to svědkové. Jako členové ODS se snaží protlačit pana Mlátilíka z LEV 21 do představenstva firmy Chevak," řekl Skala.

Problémy mají i na Sokolovsku

Mračkovi není příjemné, že františkolázeňská ODS žádá jeho odchod. "Ale je to legitimní požadavek a já ho respektuji," poznamenal. Problémy má chebská ODS i s financováním předvolební kampaně. Dvojice Petr Černý – Martin Čonka odstoupila z předních míst kandidátky. Oba odmítli přispět ze svého straně desetitisícovými sumami.

Čonka pak 21. května rezignoval na funkci v oblastní radě a poslal Mračkovi dopis. "Nedokázal jsi adekvátně zareagovat na situaci v oblasti Cheb, která se pod tvým vedením rozpadá. Nedokázal jsi vyřešit situaci ohledně financování krajské kampaně. Neprávem jsem dostal nálepku potížisty, který se nechce finančně podílet," napsal Čonka Mračkovi.

Problémy ale nemá jen ODS na Chebsku. V Oloví na Sokolovsku zanikla rovněž celá organizace. Ze strany tu odešel bývalý krajský radní Luboš Orálek a přestoupil do Strany svobodných občanů.

"Do ODS vstoupila řada nových členů, kterým jsou lhostejné pravicové hodnoty a svými hlasy pouze podporují mocichtivé oportunisty, kteří se do strany postupně infiltrovali," napsal Orálek v dopisu zaslaném MF DNES.