Průvodkyně ve štole Zuzana Spiessová ukazuje krucifix u vstupu do nedávno...

Průvodkyně ve štole Zuzana Spiessová ukazuje krucifix u vstupu do nedávno objevené původní cely pro mukly z 50. let. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Okolí jáchymovské Štoly číslo 1 opět vypadá jako v letech totality

  • 0
Do padesátých let minulého století se vrátilo okolí jáchymovské Štoly č. 1, kde sokolovské muzeum vybudovalo kopie strážních věží i zázemí v podobě lágrového domku. Celý projekt už je hotový a nyní jej čekají administrativní záležitosti. K radosti zaměstnanců muzea už si žije vlastním životem.

Vidět je to například u takzvané korekce, neboli cely pro mukly, kterou shodou náhod na jaře objevili lidé z muzea společně s archeology (více čtěte zde).

„Nedávno někdo zapálil před korekcí svíčku. Při poslední kontrole jsme zjistili, že se u ní objevil krucifix. Kdo jej tam přidělal, to nevíme. Je ale vidět, že korekce lidi přitahuje,“ uvedl ředitel muzea Michael Rund.

Před dvěma týdny se ke štole vydal zhruba půlhodiny před setměním a potkal skupinku asi dvacítky lidí. Procházela se po obnovené stezce Jáchymovské peklo a pročítala si informační tabule. Za obnovou stezky stojí občanské sdružení Političtí vězni.cz, které uspořádalo sbírku a slavnostně ji otevřelo koncem června.

Štola č. 1 má už letošní sezonu za sebou, ale pracovat se v ní bude i během zimy. V lágrovém domku vzniká expozice, která se bude skládat z informačních panelů a minimuzea. „Otevřít bychom chtěli v květnu, pokud to podmínky dovolí, tak možná už v dubnu,“ uvedl Michael Rund.

Od května do října letošního roku štolu navštívilo 7 600 lidí a někteří dorazí ještě na smluvené listopadové prohlídky. Počet návštěvníků je o zhruba 600 osob nižší než loni, což si ředitel vysvětluje právě úpravami, které udělaly z areálu staveniště.

Očekává, že v příštím roce vzhledem k novinkám dorazí mnohem více lidí. Zájemci už se mohou do štoly podívat prostřednictvím virtuální prohlídky na stránkách Google maps, kde je k vidění podzemí, ale i takzvané Mauthausenské schodiště.

„Náš projekt byl příspěvkem k tomu, aby si do Krušných hor našlo cestu více lidí. Doufám, že se štola stane plnohodnotným členem zdejší montánní krajiny,“ uvedl ředitel.

Před několika týdny ji navštívili dva experti spolupracující s UNESCO. V Krušnohoří obcházeli památky kandidující na zápis do prestižního seznamu. Podle Michaela Runda jednoho z nich štola zvláště zaujala.

Pro zaměstnance muzea bylo jednou z důležitých součástí projektu vybudování zázemí včetně toalet. Sloužit budou i lidem, kteří se vydají na stezku Jáchymovské peklo.

Ředitel muzea věří, že do budoucna ještě prohloubí spolupráci s ostatními lidmi, kteří se starají o další zpřístupněné doly v Krušných horách. Těmi je Mauritius na Hřebečné u Abertam a Johannes na Zlatém kopci u Božího Daru.

„Nevnímáme se jako konkurence. V každém z dolů je k vidění něco jiného a v tom je naše síla. Zájemci mají možnost navštívit všechny tři a možná je to u nás udrží i déle,“ uvedl ředitel.

Sokolovské muzeum získalo na úpravy více než šestnáctimilionovou dotaci z Evropské unie. Celkem stál projekt 18 milionů korun.