Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Varům se nedaří omezit hazard, automaty mizí z heren jen pomalu

  • 1
I přes snahu výrazně omezit hazard v městech Karlovarského kraje si gambleři bez problémů najdou místa, kde se mohou oddávat své vášni. Míří k videoloterijním terminálům povoleným státem.

Hrací zařízení povolovaná ministerstvem financí mizí z Karlových Varů pomaleji, než by bylo radním milo. Navíc jsou i v podnicích, které nefigurují na seznamu povolených heren. Těch je v celém městě 31.

„K 31. říjnu je podle dostupných informací vydáno 666 ministerských licencí pro 38 provozoven v Karlových Varech. Šest provozoven, v nichž jsou videoloterijní terminály umístěny, přitom odporují obecně závazné vyhlášce města,“ konstatoval Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Téměř výhradně se přitom jedná o licence vydané společnosti, která úspěšně podala proti rozhodnutí ministerstva financí rozklad a dosáhla jeho zrušení. „Ministerstvo financí zahájilo se společností nové správní řízení,“ doplnil Kopál.

To, že tempo odebírání licencí na videoloterijní terminály není na ministerstvu závratné, dokumentuje fakt, že k 30. červnu 2013, kdy v Karlových Varech vstoupila v platnost obecně závazná vyhláška o regulaci hazardu, bylo na území města 899 ministerských licencí. Za rok a půl se jich tak podařilo zrušit 233.

Teď ovšem z hlavního města přichází pomocná ruka v podobě nabídky místní hospodářské komory. Ta městu zdarma nabízí inventarizaci sázkových her regulovaných obecně závaznými vyhláškami.

„Projekt umožňuje například mapování provozovaných hazardních her. Terénní pracovníci mimo jiné zjišťují také nelegální provozování sázkových her a další možné porušování zákonů. Rada vzala nabídku na vědomí a uložila odboru financí a ekonomiky, aby ji vyhodnotil,“ doplnil Kopál.

I přes omezení mají města z heren desítky milionů ročně

I když jsou herny na černé listině, vedení měst se ve většině z nich snaží hazard omezit, jeden výrazný přínos mají. Finanční. Poplatky za automaty totiž tvoří nezanedbatelnou část příjmů města. I když ta po omezeních většinou klesá.

„Letos a loni to bylo 35 milionů korun,“ uvedl Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů. „To obnáší o 25 milionů méně, než před regulací hazardu,“ doplnil.

V Chebu, kde se hazard postupně stěhuje na Svatý Kříž, protože tam neplatí městská vyhláška o jeho omezení, měl být letos předpokládaný příjem do pokladny 23 milionů korun. „Ten se ale podařilo naplnit už v létě. S tím jsme nepočítali. Naopak jsme očekávali, že letošní příjmy budou o dost nižší,“ komentoval tuto skutečnost starosta města Petr Navrátil.

V Sokolově se počet heren ustálil na dvaatřiceti. A žádné nové podle slibů zdejších radních vznikat nebudou. Loni z nich měla radnice 30 milionů korun. „S takovou částkou už ale nepočítáme, zvláště v době, kdy lidé hrají stále méně,“ konstatoval Jan Picka, starosta Sokolova.

Peníze z hazardu jednotlivá města rozdělují do tří oblastí. Do sportu, kultury a do sociálních zařízení.