Lineární urychlovač pro ozařování.

Lineární urychlovač pro ozařování. | foto: MF DNES

Onkologie se přestěhuje z Chebu do Varů. Jen tak může v kraji zůstat

  • 0
Chebská nemocnice přijde o oddělení, které jí dávalo punc výjimečnosti. Onkologie, která přijímá téměř tisíc nových pacientů s nádory ročně a jejich počet roste, se buď přestěhuje do velké nemocnice v Karlových Varech, nebo na konci roku 2015 zanikne.

Žádná jiná možnost neexistuje. I když politici, kteří za krajskou nemocnici zodpovídají, to nechtějí zatím říct nahlas.

Onkologie v Chebu

V letech 2008 až 2011 prošlo chebskou onkologií 9 521 pacientů s nádorovým onemocněním.

Meziroční čtyřprocentní nárůst zhruba odpovídá celorepublikovému průměru. V roce 2008 to bylo 686 nových pacientů, v roce 2011 už 785. V této statistice nejsou započítáni lidé, kteří se vrací opakovaně například na chemoterapii.

Nejčastěji se lékaři setkávají s rakovinou prsu, prostaty, plic a tlustého střeva. Velmi záleží na včasném vyšetření.

Zdravotní pojišťovny letos prodloužily smlouvu na provoz onkologie a radioterapie v chebské nemocnici jen na další tři roky.

Péče o pacienty s nádorovým onemocněním se v Česku totiž podle nejnovějších trendů soustřeďuje do takzvaných komplexních onkologických center. Do sítě specializovaných pracovišť ale Cheb (a s ním i Chomutov) nepatří a patřit ani nemůže. Nesplňuje podmínky.

Chebská onkologie třeba nemá dva lineární urychlovače pro ozařování. Disponuje jen jedním a ještě zastaralým přístrojem, který se často porouchává. Dny a týdny se pak čeká na náhradní díly. Nový stojí kolem sto milionů korun.

Oddělení také neposkytuje biologickou léčbu. Už se nehraje ani o to, jak zachovat onkologii v Chebu, ale jak ji udržet v kraji, aby pacienti nemuseli jezdit až do Plzně nebo Ústí nad Labem. Část pacientů by se pak podle některých odborníků kvůli nutnému dojíždění k léčbě ani nedostala.

"Komplexní onkologické centrum lze v kraji vybudovat jen v karlovarské nemocnici. Jen tady splní všechny podmínky a bude mít návaznost na spoustu dalších oborů, se kterými musí úzce spolupracovat. Například s urologií, ortopedií, gynekologií. Neexistuje varianta, že by onkologie se svým poloprovozem zůstala v Chebu," prohlásil ředitel krajské nemocnice Luděk Nečesaný.

Už se o tom přesvědčil i chebský tým zdravotníků. Je jim jasné, že se budou muset za prací přesunout, pokud chtějí v oboru a v regionu zůstat.

"Víme, že se to bude muset řešit radikálně. Pojišťovny už smlouvu se zařízením našeho typu po třech letech neprodlouží," uvedl primář onkologie Pavel Krištof.

Krajští radní dali Nečesanému za úkol, aby vypracoval návrhy, jak onkologii v regionu zachránit. "Nebudu šířit poplašné zprávy," reagoval hejtman Josef Novotný na dotaz, zda přichází v úvahu stěhování oddělení z Chebu do Varů.

Jediný problém vidí Nečesaný už jen v tom, jak na stavbu onkologického centra v karlovarské nemocnici získat dost peněz. Náklady odhaduje na 350 milionů korun a využít by chtěl evropských fondů. "Do dvou set milionů budou stát technologie, až sto padesát milionů projektové a stavební práce."

Centrum musí mít dva lineární urychlovače, simulátor, ambulanční trakt. Draze vyjde ochrana před ionizujícím zářením. Většinou se přístroje z toho důvodu umisťují pod zem. O novém lůžkovém onkologickém oddělení se neuvažuje, karlovarská nemocnice rozšíří současné lůžkové stanice.