VIDEO: Strážníci upravili vysloužilou sanitku, vozí v ní na záchytku opilce

  • 3
V karlovarských ulicích jezdí speciální sanitka městské policie. Jejím posláním je odvážet z lázeňského města opilce na sokolovskou záchytku. Za první měsíc, kdy strážníci modrobílou sanitku začali používat, přepravila 22 lidí. Křest si odbyla při Mezinárodním filmovém festivalu.

„Snažili jsme se ji zprovoznit právě k 1. červenci, tedy k začátku festivalu,“ potvrdil velitel karlovarské městské policie Marcel Vlasák.

V průběhu festivalu strážníci do patnáct kilometrů vzdáleného Sokolova, kde je jediná záchytná stanice pro celý Karlovarský kraj, převezli čtyři lidi.

„V rámci filmového festivalu se ale jednalo jen o jednu podnapilou ženu. Další tři byly známé karlovarské firmy. V tomto byl festival opravdu klidný,“ poznamenal Vlasák.

S požadavkem na nový vůz speciálně určený pro svoz opilých lidí přišli samotní strážníci. V posledních dvou letech totiž opilců přibývá. „Roční objem už je roven 200 převezeným osobám,“ přiblížil velitel strážníků.

Manipulace s alkoholem zmoženými lidmi byla navíc v normálním služebním voze obtížná. Proto se vedení městské policie domluvilo se Zdravotnickou záchranou službou Karlovarského kraje na předání vyřazené sanitky.

„Sanitní vozy nabízíme nejdříve zdarma různým příspěvkovým organizacím, teprve pokud o ně nikdo neprojeví zájem, jdou do běžného prodeje,“ upřesnila mluvčí krajské záchranky Petra Bakurová.

Ze své předchozí služby má sanitka najeto 250 tisíc kilometrů.

Sanitku mohou vystříkat hadicí

Sanitka usnadňuje nakládání opilců, protože jsou většinou ve fázi, kdy leží a často ani nekomunikují.

„Mrtvá váha u nespolupracujícího člověka je komplikací. Lidé jsou i agresivní, proto je sanitka vybavená kurty. A co si budeme povídat, je tu časté znečištěný interiéru,“ řekl k sanitce Vlasák.

Uvnitř sanitky je proto i umyvadlo pro hygienu strážníků a celý interiér se dá vyčistit pomocí hadice s vodou.

Stálou posádku sanitka nemá. V momentě, kdy operační rozhodne o převozu opilce na záchytku, stáhne na stanici jednu z hlídek a ta si do upravené sanitky přesedne.

„V průběhu roku se dá říct, že se vystřídají všichni členové pořádkové jednotky,“ komentoval Vlasák.

Ráno je pustí, večer jsou zpět

Vedení městské policie nerozdává za službu v sanitce žádné bonusy, až na některé zvláštní případy. „V těchto momentech se snažíme najít a dát alespoň malou finanční prémii posádce,“ zmínil velitel.

Největším problémem jsou opakované převozy. „Záchytky byly dříve vytvořeny jako prevence. S tím, že se podchytí lidé, kteří tam končí opakovaně. Dnes už tento úkol ale neplní. Pro mnoho lidí je to totiž bezplatný pobyt i převoz, protože neplatí. A vůbec není výjimkou, že takového člověka ráno pustí a večer se vrátí v podobném, ne-li horším stavu,“ sdělil velitel.

To dokládají i loňská čísla z Karlových Varů, kdy 70 procent lidí odvezených na záchytnou stanici byli bezdomovci. Z nich 30 procent byli známí recidivisté.

„U těchto lidí se ale nesnažíme za každou cenu vše hrotit a hned je sbalit a odvést. V tomto si možná postesknu, ale je to sociální problém, lidé to však berou jako problém bezpečnostní. Proto posuzujeme každý stav jednotlivě,“ dodal Vlasák.