Stále více opilců musí karlovarští strážníci vozit na záchytku do Sokolova.

Stále více opilců musí karlovarští strážníci vozit na záchytku do Sokolova. | foto: Městská policie Karlovy Vary

Cest na záchytku dál přibývá, část opilců z Varů tam končí opakovaně

  • 1
V roce 2014 odvezli karlovarští strážníci za rok na záchytku 60 opilců. Letos už tento počet překonali a počítají, že do konce roku zaznamenají asi dvě stovky výjezdů. Někteří „klienti“ tam totiž končí opakovaně.

Podle velitele karlovarské městské policie Marcela Vlasáka není pomalu den, aby strážníci nemuseli řešit nějakého opilce. Hlásí jim je policisté, záchranáři i občané města. Na řadu opilců strážníci narazí v rámci služby.

„Jen včera to byly hned dva případy. Ten první byl čtyřiatřicetiletý bezdomovec, kterého jsme na základě oznámení občanů našli na zastávce MHD na Sokolovské ulici,“ uvedl Vlasák. Bezdomovec nadýchal více než tři promile. Než hlídka městské policie vyřídila vše potřebné a muže dopravila na záchytku do sousedního Sokolova, uběhly dvě hodiny.

„Po dvou hodinách byla stejná hlídka na žádost Policie ČR vyslána do Dvorů, kde si převzala dalšího výtečníka. Byť se nejednalo o bezdomovce, dokázal si dvaatřicetiletý Karlovarák také řádně přihnout. Hladina alkoholu v krvi atakovala hranici 3,5 promile,“ popsal Vlasák večerní dění.

I v tomto případě strávili strážníci dvě hodiny vyřizováním a transportem opilce na záchytku.

Na záchytku jezdí stále častěji

„Opilců stále přibývá. V roce 2014 jsme jich odváželi šedesát, loni to bylo 150 a letos to budou nejspíše dvě stovky,“ povzdechnul si Vlasák.

Podle něj se jedná o současný trend. Stoupá počet opilců a jejich recidiva. Strážníci dobře vědí o jednom mladém muži, kterého v loňském roce vezli ve značně podroušeném stavu na záchytku dvakrát. Letos už to bylo ve čtyřech případech. To, že se situace zhoršuje podle velitele městské policie dokládá i fakt, že záchytka v Sokolově byla ve čtvrtek obsazená do posledního místa.

Strážníci se snaží pokud možno cestám na záchytku vyhnout. „Ne každý opilec musí zákonitě skončit na záchytce, pokud se jej podaří takzvaně ‚rozchodit‘, je transportu ušetřen, neboť absentují zákonné důvody pro takové opatření,“ vysvětlil Vlasák.

Nejčastěji vozí strážníci na záchytku karlovarské bezdomovce. „Pokud by se jich podařilo pět nebo šest nějakým způsobem vyřešit, tak nám počet cest klesne o třetinu, možná i o polovinu,“ řekl Vlasák s mírnou nadsázkou.

Podle velitele městské policie stojí za zvýšeným počtem výjezdů intenzivnější spolupráce s policií i záchranáři.

Sanitka pro opilce

Situace už došla tak daleko, že si strážníci pro převoz opilců na záchytku dokonce pořídili vlastní sanitku. Bezúplatně ji získaly od karlovarské záchranky. Lakýrníci ji musí ještě natřít do barev městské policie.

„Počítáme s tím, že v provozu bude od konce června,“ poznamenal Vlasák. Právě včas, aby mohli strážníci vozit na záchytku opilce z mezinárodního filmového festivalu.

Nový vůz jim umožní lépe s opilci manipulovat. „V sanitě máme k dispozici polohovací lůžko a hlavně více prostoru než v doposud používaném malém dodávkovém voze,“ vysvětlil Vlasák.