Dřevěné krámky mezi Tržní a Mlýnskou kolonádou slouží jako provizorní stavba...

Dřevěné krámky mezi Tržní a Mlýnskou kolonádou slouží jako provizorní stavba přes 130 let. Až teď město připravuje jejich rekonstrukci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vary opraví dřevěné tržní krámky. Vložené miliony vydělají za pár let

  • 0
Řadu dřevěných krámků mezi karlovarskou Tržní a Mlýnskou kolonádou čeká kompletní obnova. Do rekonstrukce domků, které vyrostly před více než 130 lety jako provizorní stavba, město vloží zhruba čtyřicet milionů korun. Letos ukrojí z rozpočtu 8,1 milionu.

"Tato suma je určená na přípravné práce, vypracování projektové dokumentace, stavebně historické a stavebně technické průzkumy. Za zbytek peněz uděláme dílčí rekonstrukce a opravy. Krámky jsou pro Karlovy Vary zlatým vejcem, protože za rok získáme z pronájmu celkem 14 malinkých krámků zhruba 6,5 milionu korun, což je nádherné," řekl první náměstek primátora Petr Bursík.

Dřevěné krámky mezi Tržní a Zítkovou kolonádou

Primátor Petr Kulhánek jej doplnil, že z pohledu města se investice poměrně rychle vrátí.

Vedení magistrátu naznačilo, že někteří nájemci načerno pronajímají stánky dalším podnikatelům. Podrobnosti magistrát sdělí až po skončení kontrol, které v krámcích dělá.

Někteří nájemci platí magistrátu licitované nájemné, které se pohybuje v rozmezí 42 a 64 tisíc korun za metr čtvereční ročně. Kvůli chystané rekonstrukci dostanou nájemci výpověď. Pak se bude nájemné znovu licitovat, a to u všech krámků.

"Slibujeme si od toho, že vylicitovaná cena bude maximální a nebude docházet k černému pronájmu dalším osobám," řekl náměstek primátora Petr Bursík.

Jestli se bude muset něco zbourat a přijdou tak na řadu repliky, bude jasno až po destruktivních průzkumech. Ty ukážou, v jakém stavu dřevěné konstrukce jsou.

Poslední slovo budou mít památkáři. Ti předpokládají, že jsou konstrukce krámků poničené dřevokaznými houbami. Ukázala to nedávná rekonstrukce krámku, kde dlouhá léta prodávalo své výrobky Ústředí lidové umělecké výroby.

Od loňského roku tam sídlí jedna z poboček karlovarského infocentra. Jeho rekonstrukce stála více než deset milionů korun a zadní stěna dřevostavby, nalepené na skálu, je stejně vlhká.

Původní dřevěná Tržní kolonáda ve švýcarském stylu stála v Karlových Varech od května roku 1883. O dva roky později k ní přibyly jako přístavky dřevěné tržní krámy. Jsou postavené ve stejném duchu jako Tržní kolonáda, kterou v roce 1994 nahradila replika.

"Původní kolonáda včetně krámků měla sloužit jen jako provizorium zhruba pět roků, protože město naříkalo, že nemá na novou peníze," uvedl karlovarský historik Stanislav Burachovič.