Opravená věž kostela sv. Anny v Paliči

Opravená věž kostela sv. Anny v Paliči | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nikdo tomu nevěřil, ale jde to. Věž kostela v Paliči má novou střechu

  • 2
Když před několika lety koupila skupina nadšenců v příhraniční Paliči zchátralý kostel sv. Anny, málokdo věřil, že se svatostánek podaří zachránit. Jenže pak se do záchrany památky pustili členové spolku Život na Dyleň. A daří se jim.

Okna a dveře vyplundrovaného kostela byly zatlučené, ze zdí opadávala omítka, poškozenou střechou dovnitř pršelo.

Církevní stavba, které už téměř hrozila demolice, se nyní nově může chlubit opravenou věží. Stavební ruch tu ale neutichne. Protože se při práci na kostelní věži podařilo část peněz ušetřit, ještě do zimy získá novou střechu i barokní část kostela.

„Myslím si, že by si z nás mohli vzít příklad úředníci, kteří hlídají státní nebo městské zakázky. Díky tomu, že jsme na stavbě byli denně a všechno si poctivě ohlídali, jsme za opravu a zastřešení věže zaplatili jen asi 450 tisíc korun,“ říká s úsměvem a hrdostí v hlase Jiří Maliňak ze spolku Život na Dyleň.

Kostel sv. Anny v Paliči

Pozdně barokní farní kostel sv. Anny vznikl v letech 1751-1756 přestavbou starší zámecké kaple nad zámeckým areálem v severní části vsi Palič. Roku 1840 byl kostel klasicistně upraven a rozšířen.

Později začal sloužit milosrdným sestrám svatého Kříže, které v Chebu provozovaly rozlehlý klášterní komplex.

Během 2. poloviny 20. století neudržovaný objekt postupně zchátral.

Na jaře roku 2007 byl odsvěcený kostel bezplatně převeden do vlastnictví pražského Nadačního fondu Light-House, plánované záchranné práce se však neuskutečnily.

V říjnu 2014 kostel v aukci změnil majitele. Od listopadu téhož roku se pracuje na jeho záchraně.

Oprava kostela je pro něho srdeční záležitost. „Škoda, že nemáme víc peněz, mohli bychom udělat střechu kompletní. Pro záchranu kostela je nejdůležitější, aby dovnitř nepršelo. Pak už nás čas tolik tlačit nebude.“

Na rekonstrukci věže má spolek přislíbenou dotaci od Karlovarského kraje, ministerstva kultury a nadace Chebský les. „Zatím dorazilo 200 tisíc z kraje. Na dotaci z ministerstva kultury a pomoc z nadace Chebský les stále ještě čekáme,“ doplnil Maliňak s tím, že do oprav členové spolku investovali vlastní peníze.

V kostele sv. Anny se letos poprvé po 70. letech konala slavnostní Anenská mše. Ve zchátralém svatostánku, který se díky opravám zvolna probouzí k životu, ji sloužil farář Ferdinand Kohl z Klingenthalu. Ten se narodil v nedaleké Lipové a právě v paličském kostele, zasvěceném sv. Anně, jej nechali rodiče pokřtít. Zde také byl u prvního svatého přijímání. Tady jeho prarodiče těsně před odsunem stihli oslavit zlatou svatbu.

Lidé ze spolku plánují, že také o letošním adventu památku oživí řada kulturních a církevních akcí. Při těch by už lidé mohli usednout do nových kostelních lavic. Ty původní se totiž v minulosti z kostela ztratily.