Radiologická asistentka Dagmar Černá před místností, ve které je nainstalovaný

Radiologická asistentka Dagmar Černá před místností, ve které je nainstalovaný nový diagnostický přístroj pro magnetickou rezonanci Achieva 1,5 T od firmy Philips. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarská nemocnice dostala magnetickou rezonanci, cestování končí

  • 1
Lékaři karlovarské nemocnice začnou choroby pacientů zjišťovat s pomocí magnetické rezonance. Podobné zařízení měla zatím v kraji jen sokolovská nemocnice. Nový přístroj značky Philips za 25,6 milionu už nainstalovali na radiodiagnostickém oddělení a do plného provozu se dostane během několika týdnů.

Dosud nemocní museli na vyšetření magnetickou rezonancí do Sokolova nebo mimo kraj. Teď by jich ročně "tunelem" v Karlových Varech mohlo projet kolem tří tisíc.

Otevření nového pavilonu je v ohrožení

Pozastavení dotačního programu pro Ústecký a Karlovarský kraj ohrožuje i otevření pavilonu akutní medicíny letos v září. Kolaudace má být 17. července, ale chybí v něm přístroje a lůžka, na které měla přijít právě dotace z Unie.

Nemocnice dostala od dotačního úřadu (ROP Severozápad) pokyn neuzavírat smlouvy s dodavateli, protože soutěže jsou teď kontrolovány. "Pokud by se problémy protáhly, museli bychom do nového pavilonu zatím nastěhovat staré přístroje," řekl ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

"Budeme schopni velmi dobře vyšetřovat mozek, celou páteř, měkké tkáně krku, všechny klouby, orgány dutiny břišní, žilní a tepenný systém celého těla," upřesnil Jiří Hofmann, primář radiodiagnostického oddělení.

Nezatěžuje pacienty zářením

Časem se chce nemocnice díky přístroji specializovat na vyšetření srdce, cév, prsů u žen a také prostaty u mužů.

Aparát nezatěžuje pacienty zářením, pracuje na principu změn magnetického pole. Nejlépe zobrazuje měkké tkáně, zatímco počítačový tomograf zase kosti. Obě metody se dobře doplňují.

Pro práci s magnetem jsou v Karlových Varech vyškoleni dva doktoři, dva radiologičtí asistenti a jedna zdravotní sestra.

"Obrovskou výhodou je, že snímky popíší zdejší lékaři," poznamenal lékařský šéf krajské nemocnice Josef März. Jedno vyšetření trvá zhruba patnáct minut.

Podle ředitele karlovarské nemocnice Luďka Nečesaného patří magnetická rezonance ke standardnímu vybavení nemocnice a v Karlových Varech měla být už před deseti lety.

"Bez těchto vyšetření nelze vůbec uvažovat o vývoji medicíny na některých odděleních. Natož o auditování specializovaných center onkologie nebo traumatologie," prohlásil Nečesaný. Aparát může špitálu ročně vydělat miliony korun.

Kvůli nákupu se nemocnice dostala do velkých problémů

Výběrové řízení na nákup magnetické rezonance se vleklo nejméně od roku 2010. Do listopadu 2011 leželo na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ukázalo se, že zakázka je nastavena tak zvláštně, že podmínky splňoval jen jeden dodavatel. Na diskriminaci si stěžovala firma Philips. "A měla pravdu," konstatoval už v dubnu 2010 radní pro oblast zdravotnictví Václav Larva.

Nový ředitel nemocnice Nečesaný tvrdí, že s problémem si dlouho nikdo nevěděl rady. Až jeho tým dokázal nákup dotáhnout do konce. Magnetickou rezonanci předplatil Karlovarský kraj s tím, že na ni získá dotaci z Evropské unie. Jenže dotační program pro Ústecký a Karlovarský kraj je kvůli podezřením z machinací pozastaven.