Kardioložka Marcela Škvařilová komunikuje s pacientem při zákroku na nové angiografické lince.

Kardioložka Marcela Škvařilová komunikuje s pacientem při zákroku na nové angiografické lince. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pacienti se srdečními chorobami mají větší šanci na vyléčení

  • 0
Kardiocentrum karlovarské nemocnice získalo nové přístroje za 59 milionů korun, včetně moderního rentgenu - angiografické linky. Úroveň péče o pacienty s nemocným srdcem tady zase o další stupeň pokročila.

"Máme nyní špičkové vybavení, které nám dovolí provádět řadu výkonů bez omezení," těší primáře oddělení kardiologie Michala Paďoura.

Odborníci tu už pět let implantují kardiostimulátory lidem s pomalou činností srdce. Čtyři roky zachraňují pacienty s infarktem myokardu tak, že balonkem roztáhnou zúženou srdeční tepnu a vloží do ní stent.

Teď se chtějí osamostatnit i v oblasti elektofyziologických vyšetření a chtějí léčit záchvatovité bušení srdce.

"Pacientům ohroženým na životě začneme implantovat speciální mašinky, které přeruší srdeční arytmii,"  řekl primář. Také k tomu lékaři potřebují jeden z dvanácti nových přístrojů. Personál se nyní školí v Nemocnici na Homolce.

Kardiocentrum může o svůj statut přijít

Dotaci 50 milionů na nové vybavení získalo karlovarské oddělení díky tomu, že je od roku 2009 součástí národní sítě kardiovaskulárních center. Těch je v zemi sedmnáct. Má se v nich soustřeďovat péče.

Aby karlovarské kardiocentrum splnilo podmínky ministerstva zdravotnictví, mělo by se nejdéle do roka rozšířit o dalších patnáct lůžek, o koronární jednotku s osmi lůžky a o oddělení cévní chirurgie. Nic z toho se však zatím nerýsuje.

"Může se stát, že nemocnice o statut kardiocentra přijde," varoval primář Paďour.

"Slibuji, že pomohu kardiocentrum dobudovat. Jenže pan primář má až příliš maximalistické požadavky," podotkl ředitel krajské nemocnice Zdeněk Horák.