Baťův palác v Mariánských Lázních musí podle rozhodnutí statika k zemi.

Baťův palác v Mariánských Lázních musí podle rozhodnutí statika k zemi. | foto: Petr Przeczek, MAFRA

Rozhodnuto. Stavební úřad dal demolici unikátního paláce Baťa zelenou

  • 1
Staticky narušený palác Baťa v Mariánských Lázních zřejmě už brzy začnou rozebírat stroje. Stavební úřad totiž nevyslyšel námitku starosty Vojtěcha Franty, který volal po oponentním posudku, a demolici ještě nedávno památkově chráněného domu povolil. Zmizet má do konce června.

Radnice nyní zvažuje, že se proti takovému rozhodnutí odvolá ke krajskému úřadu.

„Podle mého názoru by o osudu významných staveb neměl rozhodovat jediný znalecký posudek. Proto jsem se na jednání vyjádřil, že bych uvítal nezávislou oponenturu,“ uvedl starosta Mariánských Lázní Vojtěch Franta, který je profesí architekt.

Podle jeho slov by bylo možné dům zachránit. Navíc bourání by mohlo znamenat nebezpečný precedens do budoucna. Majiteli památkově chráněného nebo jinak výjimečného objektu by stačilo nechat si vypracovat jedno vyjádření a úředníci by z obav o bezpečnost s velikou pravděpodobností bourání povolili.

Starostův názor podpořila další architektka

Názor starosty podpořila dopisem architektka Michaela Fišerová, která upozornila, že dům představuje pro Karlovarský kraj velice vzácný typ takzvané baťovské architektury, a to ještě v její méně typické podobě.

„Tato budova není jedinou, která se potýká s problémy nosných konstrukcí. Několik domů se stejnou statickou poruchou bylo řešeno ve Zlíně, kde má tento typ architektury kořeny,“ argumentuje.

Podle architektky tam dnes sídlí Krajská knihovna Františka Bartoše, krajské kulturní a vzdělávací centrum, Muzeum jihovýchodní Moravy, Krajská galerie výtvarného umění a jejich expozice a mnohé další.

Úředníci stavebního odboru jsou ale jiného názoru a demolici obchodního domu Baťa povolili.

„I když je obchodní dům Baťa v Mariánských Lázních bezesporu cennou stavbou českého meziválečného funkcionalismu, ze statického posouzení vyplývá, že nosné konstrukce budovy, které byly postaveny s využitím hlinitanového cementu, přestaly plnit svou funkci a bezprostředně ohrožují zdraví a život osob. V současné době patrně nelze odstranit havarijní stav objektu,“ zdůvodňují úředníci své rozhodnutí.

Pokud by k bourání nakonec došlo, nebude vůbec jednoduché. Vzhledem k tomu, že se nosné části budovy bortí, budou dělníci muset některé její části rozebrat ručně z vysokozdvižné plošiny nebo zavěšeni na postrojích.

Během prací chtějí odborníci monitorovat pramen Alexandra, který leží necelých sto metrů od staveniště. Společnost, která dům zbourá, musí navíc vypracovat havarijní plán, který bude řešit situace, kdy by mohlo dojít k ohrožení léčivých minerálních zdrojů.