Zámek v Mostově je po rekonstrukci na prodej.

Zámek v Mostově je po rekonstrukci na prodej. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kdo touží po nemovitosti s historií, má šanci. Památky jsou na prodej

  • 1
Lovecký zámeček nedaleko Tršnice u Mariánských Lázní, zámecké sídlo ve Starém Hrozňatově či zámek Mostov. I tak atraktivní nemovitosti jsou nyní v Karlovarském kraji na prodej.

Většina z nejzajímavějších nemovitostí nabízí velké vnitřní prostory, rozlehlé pozemky a zajímavou historii objektu. Nového majitele však přesto hledají památky těžko a pravděpodobně si na něj ještě nějaký čas počkají.

Památky na prodej

  • Lovecký zámeček u obce Tršnice nedaleko Mariánských Lázní
    332 m², pozemky 930 m² - cena 25 990 000 korun
  • Zámek Mostov
    5 440 m², pozemky 56 013 m² - cena 34 500 000 korun
  • Zámecké sídlo v obci Starý Hrozňatov
    1200 m², pozemky 45 379 m² - dohledatelná cena 51 300 000 korun, podrobnosti přímo u RK

Zájemce odrazuje jak vysoká cena, tak nutnost oprav a následná péče o tento druh nemovitosti. Přesto se podle makléřů může jednat o dobrou investici.

Například součástí zámeckého sídla ve Starém Hrozňatově, které je také známo pod názvem hrad a zámek Kinsberg, je i vojenská rotunda a pozemky o celkové rozloze 45 379 metrů čtverečních. Případnému kupci tedy nabízí dostatek prostoru k vlastní realizaci.

Podle prodejce se objekt může dále využívat například pro podnikatelské účely, bydlení, jako reprezentativní sídlo společnosti, domov důchodců, sanatorium či výstavní prostory.

„Takový druh nemovitosti se neprodává každý měsíc a v tomto regionu je to spíše ojedinělé. Výhody dané nemovitosti spočívají především v lokalitě, ale také v tom, že vlastníte stavbu, u které stářím roste hodnota, takže i do budoucna je to velmi dobrá investice,“ uvedl Lukáš Kudrna ze společnosti Euroreality.

Rychlost, jakou se památka prodá, ovlivňuje hlavně její cena a stav, ve kterém se nachází. Cena takových nemovitostí se obvykle počítá až na desítky milionů korun. Na stránkách www.vipcastle.com je Kinsberg k mání za 1 900 000 eur, tedy přibližně za 51,3 milionu korun.

Novým vlastníkům záleží na památkách víc

Podle Antonína Haidlmaiera, vedoucího odboru památkové péče v Karlových Varech, k přepisu vlastníků památek dochází sice zřídkakdy, novým vlastníkům však obvykle na památkách záleží více, než tomu bývalo dřív. „Dnes je mezi zájemci méně spekulantů, jsou to spíše fandové nebo obce, kterým leží stav té které památky na srdci,“ upřesnil Haidlmaier.

Podobný názor má také Bohumil Dvořák, vedoucí správy majetku z plzeňského biskupství. Památky podle něj sice někdy čekají na kupce i několik let, biskupství má více pozitivních zkušeností s konečnými kupci.

„V současné době mívají zájem o památky hlavně lidé s kladným vztahem k našemu společnému dědictví, krásnu a duchovním hodnotám,“ dodal Dvořák.

Noví vlastnící kulturních památek se musí vždy připravit na mnoho povinností. Některé objekty je třeba zrekonstruovat, další se sice nachází v dobrém stavu, ale přesto s sebou jejich vlastnictví přináší mnoho starostí. K většině stavebních úprav jsou také zapotřebí povolení od příslušných úřadů.

„Ten, kdo se rozhodne zakoupit nemovitou kulturní památku, si musí uvědomit, že při její opravě budou do jisté míry omezena jeho vlastnická práva. Veškeré opravy a stavební úpravy musí konzultovat a následně získávat patřičná povolení k jednotlivým opravám od památkových orgánů,“ uvedl Vladimír Lažanský, majitel zámku v Chyších.

On sám musel zámek náročně rekonstruovat, nyní zde krom několika prohlídkových tras provozuje také restauraci a hlavně pivovar.

„Oprava památkového objektu je poměrně tvrdá práce, která vyžaduje velkou houževnatost, trpělivost, mnohdy i velké sebezapírání a osobní nepohodlí. Všechno toto se dá však překonat, pokud spojíte nadšení, zodpovědnost a také lásku k památkám a historii,“ podotýká.

Pouhé nadšení podle něj rozhodně nestačí. Je dobré, když je podpořeno dostatkem finančních zdrojů, nebo alespoň představou, kde finanční zdroje získat.

„Oprava památky vyžaduje také kvalitní zázemí a podporu v rodině či partnerovi. Je to poměrně velmi tvrdá práce, za kterou se po pár letech dostaví velká odměna v podobě opravené památky, domu s velkou duší, který i pro daný region má velký význam, třeba v podobě silných synergických účinků v okolí památky,“ dodal Lažanský.