Kromě samotné šindelové střechy museli nadšenci důkladně opravit i trámoví historické hrázděnky. | foto: Otakar Mika

Patrioti udělali další krok k záchraně hrázděnky. Opravili střechu

  • 0
Už několik zásadních kroků udělali členové Spolku přátel města Kraslice na Sokolovsku, kteří před pěti lety v dramatické dražbě koupili nejstarší tamní měšťanský dům. Kraslickou hrázděnku od té doby zachraňují a právě se jim podařilo opravit jednu z nejdůležitějších částí - střechu.

„Je to dvojdům a je celý zastřešený. První a nejdůležitější krok máme za sebou, protože nám dovnitř neprší,“ uvedl místopředseda spolku Ota Mika.

Kraslické patrioty při záchraně kulturní památky podporuje město, kraj a řada soukromých sponzorů. K veřejným penězům totiž musí spolek vždy přidat ještě 40 procent.

Ačkoli to není na první pohled vidět, ještě před rekonstrukcí střechy se členům spolku podařila dokončit jedna z významných etap opravy. Týkala se všech částí, na kterých střecha leží, tedy například krovů a podobně.

„Máme fotografie, na kterých je vidět, že jde pouze o prach. Jenom zázrakem se ta konstrukce nezřítila,“ řekl Ota Mika.

Výměna dřevěných částí pod střechou hrázděnky se uskutečnila podle projektové dokumentace a pod dohledem památkářů. U důležitých nosných konstrukcí bylo nutné přistoupit k systému protéz.

„V takovém případě je nutné zachovat co nejvíce z původní části. Z trámu se vyřízne třeba dvoumetrový díl, vymění se za nový a vše se spojí dřevěnými kolíky,“ popsal místopředseda.

Pokud podle něj všechno dobře dopadne, ještě letos zmizí z okolí domu nejvýraznější podpěry, protože konstrukce už bude schopná unést sama sebe.

Opravy památky stály přes milion a podle členů spolku budou zapotřebí ještě další čtyři nebo pět milionů korun. Pro příští rok přihlásil spolek hrázděnku do programu ministerstva kultury na záchranu kulturního dědictví a doufá, že se mu podaří jeho prostřednictvím získat na rekonstrukci další peníze.

Až bude památka opravená, mělo by v ní vzniknout menší muzeum a sídlo tamních spolků.

„Malá expozice by turisty seznámila s tím, že se tu nedojily jen krávy a pěstovaly brambory, ale existoval tu průmysl krajek, výroba hudebních nástrojů a fungovalo hornictví,“ uvedl Ota Mika.

Spolek přátel města Kraslice koupil měšťanský dům z roku 1736 za 150 tisíc korun. Památku zničili její poslední soukromí majitelé.