Budoucí zdravotní sestry (žákyně 4.ročníku) si prohlížejí vyšetřovnu chirurgie.

Budoucí zdravotní sestry (žákyně 4.ročníku) si prohlížejí vyšetřovnu chirurgie. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pavilon B v chebské nemocnici je po rekonstrukci. Chybí už jen postele

  • 1
Dva naprosto odlišné světy má teď před očima pacient, když vkročí do hlavní budovy B nemocnice v Chebu. V levé části pavilonu je vše omšelé, desítky let staré, dávno nevyhovující. Zato pravá část vypadá po rekonstrukci za 130 milionů a po čtvrtečním slavnostním otevření moderně a komfortně. Jen lůžka scházejí.

Takový je asi rozdíl mezi 20. a 21. stoletím ve zdravotnictví. Dříve pacienti leželi na pokojích po šesti i po deseti, sociální zařízení měli společné na chodbě, vybavení už hygienicky zaostávalo za normami.

Teď jsou pro nemocné na interním a chirurgickém oddělení ve 3. a 4. podlaží připraveny špičkově vybavené místnosti, maximálně jen se třemi lůžky, každý pokoj s vlastní toaletou a sprchou.

Má to jednu vadu, pokoje jsou zatím prázdné. Během pár dní sem personál nastěhuje provizorně aspoň stará lůžka.

Dodávka celkem 180 nových postelí dorazí kvůli potížím s vlekoucím se výběrovým řízením na dodavatele ještě v září nebo nejpozději do konce října (více o problémech s lůžky čtěte zde).

"Na nové postele nemůžeme čekat. Od pondělka zahájíme provoz chirurgie se starými lůžky. Až přijdou nová, tak je vyměníme," vysvětlil výkonný ředitel Nemocnice Cheb Milan Burša.

350 milionů pro Cheb

"V příštích letech chceme do Nemocnice Cheb investovat dalších 350 milionů," slíbil hejtman Josef Novotný, že první etapou rekonstrukce neskončí.

Ředitel krajské nemocnice Luděk Nečesaný jedná s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o pokračování smlouvy pro chebský špitál. "Má jistotu nejméně na pět až deset let. Se všemi obory a zhruba s podobným počtem lůžek jako nyní. Smlouva má platit od ledna, ještě to ale není černé na bílém," řekl Nečesaný.

Doplnil, že chebská nemocnice dostane jako součást té krajské ještě větší autonomii. "Její novou dimenzi můžeme začít kreslit teprve po podepsání smlouvy s VZP," dodal Nečesaný.

Pochvaluje si, jak obrovský skok kupředu špitál díky rekonstrukci udělal. "To se nedá srovnávat."

Ve druhém patře se stejné modernizace dočkalo oddělení ARO se šesti lůžky a také jednotka intenzivní péče s osmi. V přízemí se soustředily ambulance s čekárnami.

Pacienti sem vejdou kolem recepce. Podobně jako třeba v bance jim zvací systém vytiskne lístek s číslem, aby věděli, kdy je lékař pozve do ordinace k vyšetření. Akutní případy mají přednost.

U hlavního vchodu už se nepotkají nemocní a návštěvy s těžce zraněnými přiváženými po nehodách a úrazech. "Nově vznikl samostatný vjezd pro záchranku. Prostory odpovídají moderním světovým standardům," popisuje ředitel. 

Pavilony spojuje chodba, pacienti už nezmoknou

Mezi pavilony B a C musel dosud personál převážet lidi v pyžamech na vyšetření v jakémkoliv počasí, za deště, ve sněhu venkem na lehátkách. Tato potíž odpadá díky nové podzemní 66 metrů dlouhé chodbě, která obě budovy spojila.

"Vyřešil se tak dlouhodobý problém nejen s převozem pacientů, ale i stravy a zdravotního materiálu," vysvětlil Petr Čejka, ředitel divize firmy Algon, která se společnostmi Hochtief a Thermia-Bau na rekonstrukci pracovala.

V pondělí začnou odborníci v chebské nemocnici montovat počítačový tomograf - nový vyšetřovací přístroj. "Do provozu ho oficiálně uvedeme 8. října," sdělil ředitel nemocnice Burša.

Pro Cheb jsou tyto investice signálem, že to kraj myslí s udržením a rozvojem zdejšího špitálu vážně. "Personál už v určitých chvílích nevěřil, že má perspektivu," zmínil nejistou dobu chebský starosta Pavel Vanoušek.

Rekonstrukce pavilonu B stála 130 milionů korun a kraj ji platil ze svého rozpočtu. V říjnu se chystá v areálu chebské nemocnice otevření výdejny léků.