Spoluautor Václav Bednář při křtu Nového občanského zákoníka s hejtmanem...

Spoluautor Václav Bednář při křtu Nového občanského zákoníka s hejtmanem Karlovarského kraje Martinem Havlem (vpravo). | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Nový občanský zákoník v knize napoví i poučeným laikům

  • 0
Jako člen rekodifikační komise při ministerstvu spravedlnosti stál Václav Bednář, pedagog Vysoké školy Karlovy Vary, u vzniku nového občanského zákoníku. Teď společně se sedmi spoluautory pustil do světa knihu s vypovídajícím názvem Nový občanský zákoník.

Její křest se uskutečnil v aule karlovarské vysoké školy. Jak tvrdí Václav Bednář, kniha je určená pro „poučené laiky“.

Byl jste přímo u zrodu nového občanského zákoníku. Jak velké plus to bylo při tvorbě této knihy?
Vzhledem k tomu, že jsem se na přípravě zákoníku podílel jako člen rekodifikační komise sedm osm let, tak to bylo samozřejmě velké usnadnění práce. To, co si spousta lidí musela ještě doplňovat, jsem už dostudovávat nemusel. Měl jsem spoustu informací z vlastní zkušenosti. O to snadněji a lépe se mi psalo.

Kniha Nový občanský zákoník je prioritně určená pro odborníky. Co ale laik právem nedotčený? Dokáže se pomocí vašeho díla v novém občanském zákoníku zorientovat?
Je to představení a shrnutí změn ať už pro poučené laiky, tak pro profesionály a odborníky. Koncept knihy je představení základních změn širokému spektru osob, byť byl projekt zaměřený spíše na odborníky. Publikace ale ukazuje základní koncepční změny i pro neprávníky. Není ale psaná úplně populárně naučnou formou, podle mého se v ní však vyzná i laik.

Jaké jsou největší změny v novém občanském zákoníku, které pocítí běžný občan?
Největší změny jsou asi v tom, že nový občanský zákoník více respektuje člověka, jeho vůli a jeho projev. Třeba co se týká uzavírání smluv a dodržování pravidel, staví na tom, že co si dva lidé dohodnou, má platit. Ustupuje od formalistického pojetí předcházejícího znění, kdy se spousta věcí musela řešit písemně. Dnes platí, že pokud se lidé ústně dohodnou, má to platit. Nezaklínáme se tím, že co není na papíře, neplatí. Možná nejvíce se ale proměnilo dědické právo. V něm se dává větší přednost vůli toho, kdo pořizuje poslední vůli, má více možností, jak může závěť pořizovat, či co si v ní může přát. Obecně se posiluje postavení jednotlivce a jeho vůle se staví nade vše.

Jak dlouho platil předcházející občanský zákoník? A jak dlouho tipujete, že bude platit ten nový?
Předchozí zákoník platil půl století. A když se povede, aby nový platil stejně jako rakouský ABGB, tak dejme tomu dalších 200 let. To je ovšem jen ambice. Na druhou stranu nový občanský zákoník vychází z evropských standardů. Jako základ jsme brali obdobné zákony z Rakouska, Německa či Švýcarska. A pokud tam může občanský zákoník fungovat beze změny sto i dvě stě let a má nastavené základní hodnoty a principy, tak proč by neměl fungovat i u nás.

Řeknu vám proč! Jsme rýpalové!
To je sice pravda, ale zákon byl psaný s vizí dlouhodobosti. Novelám se samozřejmě nevyhneme, shodou okolností je teď první z pera současného ministra spravedlnosti v poslanecké sněmovně. Koncept a základní myšlenky nového občanského zákoníku by ale měly fungovat a vydržet. Jsou to myšlenky, které fungují v Evropě, tak proč by to nemělo jít u nás.