Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Krajské firmy čekají personální změny, jako první jsou na řadě silničáři

  • 1
Do personální obměny v krajských firmách se pustilo nové vedení Karlovarského kraje. Jako první přišla na řadu akciová společnost Údržba silnic Karlovarského kraje.

Už žádné jmenování do funkcí krajskými radními, nýbrž klasické výběrové řízení. Tak si představuje nové vedení regionu volbu představenstva Údržby silnic Karlovarského kraje. Doposud se v něm objevovali politici blízcí vládnoucím koalicím, teď je mají nahradit odborníci. Kraj vyhlásil výběrové řízení 25. listopadu, podání přihlášek skončilo ve čtvrtek.

Manažerské odměny silničářů za rok 2015

  • Jaroslav Fiala (ČSSD) 212 400 korun
  • Michal Riško (ČSSD) 208 800 korun
  • Ivan Šmat (KSČM) 30 600 korun – jeho odměna byla nižší, protože jej po loňských změnách v koalici vystřídal bývalý poslanec, zastupitel, exstarosta Ostrova a nyní krajský radní Jan Bureš (ODS). Ten si vysloužil odměnu ve výši 154 994 korun.

„Vedení kraje chce tímto krokem umožnit stávajícím členům představenstva i budoucím zájemcům o tyto pozice, aby prokázali vysokou odbornou kvalitu potřebnou k řízení údržby silnic,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová. Stávající představenstvo podle ní rada ještě neodvolala.

U nových členů hejtmanka očekává především odbornost, manažerské schopnosti a jasnou a konkrétní koncepci směřování společnosti v příštím období. Kdy přesně výběrové řízení skončí, zatím není zcela jasné.

„Termín se bude odvíjet od toho, až se uzavřou přihlášky a uskuteční se setkání s uchazeči,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Za bývalého krajského vedení působili v představenstvu silničářů tři politici, a to sociální demokrat a bývalý poslanec Jaroslav Fiala, sociálnědemokratický náměstek primátora Michal Riško a občanský demokrat Jan Bureš. ODS zůstala koaliční stranou i po podzimních volbách a Jan Bureš se stal radním pro oblast zdravotnictví.

Silničáři nemají ředitele a jedná za ně představenstvo

„Jak mi ukládá zákon, do tří dnů po ustavujícím zastupitelstvu jsem požádal o svolání mimořádného představenstva. Uskutečnilo se minulý týden a oznámil jsem na něm rezignaci k poslednímu lednu,“ řekl Jan Bureš.

Od 22. listopadu vykonává funkci ve společnosti bezplatně a termín rezignace volil s ohledem na to, aby firmu nezbrzdil. Silničáři totiž nemají ředitele a jedná za ně představenstvo. Podpis musejí vždy připojit dva lidé, přičemž Michala Riška zaměstnává ještě zmiňovaná funkce primátorova náměstka pro majetek.

Krajští silničáři podle výroční zprávy v loňském roce vytvořili zisk 3,286 milionu korun. V předchozím roce to bylo zhruba o 1,2 milionu méně. Tradičně tak členům představenstva náležely příjemné odměny, a to na základě manažerské smlouvy. Za loňský rok to bylo přes 600 tisíc korun. Pokud je krajská rada odvolá, ani za ten letošní o ně nepřijdou.

Členem výběrové komise přitom bude i Jan Bureš, který se s hejtmankou shodl na tom, že na prvním místě musí být odbornost.

„Podle mě by to měli být lidé, kteří mají buďto zkušenost se stavařinou, dopravou, nebo také ekonomikou, případně oborem technického směru. Bylo by dobré, kdyby v orgánech obchodních společností už někdy působili, aby věděli, jak fungují,“ řekl radní.

Nová krajská vláda zároveň plánuje změny každoročního auditu u své silničářské firmy. Výběr auditora zatím odložila. „V této chvíli se oslovovaly pouze dva subjekty, které se na střídačku obměňovaly. My chceme otevřené výběrové řízení, aby se mohl přihlásit každý,“ uvedl náměstek hejtmanky pro dopravu Martin Hurajčík.