Problém s parkováním řeší obyvatelé františkolázeňské čtvrti Horní Lomany. Když...

Problém s parkováním řeší obyvatelé františkolázeňské čtvrti Horní Lomany. Když nechají stát auta podél silnice, mají potíž projet hasiči i popeláři. Na své pozemky si vozy odstavit nechtějí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidem vadí úzké silnice, nemají kde parkovat auta. Poslali městu petici

  • 9
Petici za vyřešení parkování mají na stole zastupitelé Františkových Lázní. Sepsali ji obyvatelé městské čtvrti Horní Lomany. Problémem jsou úzké ulice, které se při živelném parkování stávají neprůjezdné. Problémy mají také sanitky a hasičské vozy, stěžují si i řidiči technických služeb.

„Jedná se o lokalitu s rodinnými domky. Bohužel, silnice jsou zde velmi úzké. Došlo to tak daleko, že lidé na sebe navzájem volají policii. Jednou tam vyjížděli i naši strážníci. To když neprojela sanita,“ přiblížil františkolázeňský místostarosta Jan Kuchař.

Radnice se problém pokusila řešit a vyzvala tamní obyvatele, aby k parkování využívali především vlastní pozemky. Strážnici také prostřednictvím letáků lidi upozornili, že ulice nemá dostatečnou šířku a musí tedy zůstat volná.

Pohrozili, že pokud nebude trasa průjezdná, budou v krajním případě situaci řešit i odtahem zaparkovaných aut. To se však tamním obyvatelům nelíbí. Sepsali proto petici a po radnici požadují, ať parkování v Lomanech vyřeší.

„Město zadalo projekční kanceláři vypracování studie na zhodnocení dopravní situace a ověření možnosti, jak parkování zajistit. Odborníci navrhli dvě řešení, která by umožňovala zřízení vyhrazených parkovacích stání. Obě varianty počítají se stavebními úpravami,“ konstatoval místostarosta.

Podle něj by bylo především nutné zúžit chodníky a komunikaci rozšířit na 6 metrů. „Co je ale podstatné, vybudováním parkovacích zálivů a dalšími úpravami, které by město přišly odhadem na 30 milionů korun, by vzniklo jen několik parkovacích míst. Tamní ulice jsou totiž prošpikované sjezdy na soukromé pozemky,“ dodal.

Parkujte na svém pozemku, vyzvala obyvatele radnice

Vedle profesionálů si vlastní šetření udělali i úředníci z tamní radnice. Odbor stavební a životního prostředí se zaměřil na to, jaké možnosti parkování mají tamní obyvatelé. Zjistili, že všichni majitelé pozemků a rodinných domů mají vjezdy na pozemek nebo ke garáži. Mohou tedy parkovat na svém.

S takovým názorem se nakonec ztotožnili i zastupitelé. „Dělat úpravy dopravního řešení na úkor chodců, a to v oblasti, kde má každý zajištěno parkování na svém pozemku, je nelogické, nesystémové a neekonomické. Navíc tam, kde je to možné, je vhodné vymístit auta zcela mimo komunikace,“ zdůvodnil místostarosta Kuchař.

Dodal, že budovat parkoviště má smysl v oblastech, kde lidé skutečně jinde než na ulici parkovat nemohou. Takové rozhodnutí však místní příliš nenadchlo.

„V některých ulicích stačilo nechat chodník jen na jedné straně komunikace a v Mládežnické například zrušit zelený pás mezi silnicí a ploty. Určitě by se to dalo nějak vyřešit,“ argumentují svorně bratři Karel a Martin Průšovi.

„Na jednu stranu to chápu. Je to oříšek. Silnice jsou tu hodně úzké. Ale kam máme ta auta dát, když do garáže se nám nevejdou,“ ptá se Martin Průša.

V Horních Lomanech je zatím klid. Na silnici dál stojí automobily. Situace kolem parkování však připomíná sud plný střelného prachu. Vybuchne, jakmile začnou policisté rozdávat pokuty. Nebo tehdy, když se kvůli zaparkovaným vozům nedostane pomoc k lidem v nouzi.