Lidé bojují s radnicí o bečovskou lípu. Nechtějí, aby šel strom k zemi.

Lidé bojují s radnicí o bečovskou lípu. Nechtějí, aby šel strom k zemi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Za lípu v Bečově se postavily stovky lidí. Peticí bojují proti kácení

  • 6
V Bečově nad Teplou pokračuje boj lidí o lípu mezi zámkem a radnicí. Petiční výbor jen za týden sebral 580 podpisů lidí, kteří s plánovaným kácením zdravého stromu nesouhlasí. Asi 350 z nich jsou místní, zbytek tvoří turisté.

Ve středu výbor nesl petiční archy starostce Olze Halákové a hodinu a půl s ní diskutoval.

Lípu vysazenou v roce 1968 k 50. výročí vzniku republiky chce radnice porazit v rámci stavebních úprav centra (více čtěte zde).

K akci existuje stavební povolení a město už vybralo firmu, která vydláždění provede. Protestující věří, že se jim podaří plán zabrzdit. Nedoufali, že petici podepíše tolik lidí.

"Ať starostka vidí, jaký odpor projekt vyvolal. Žádáme, aby ho zcela zastavila. Na schůzce se vykrucovala. Prý je kvůli stromu terčem vulgárních útoků na internetu, ale to není naše vina," řekla členka petičního výboru Alevtina Kieselbachová.

Starostka se poradí s kolegy

Starostka Bečova Olga Haláková petici převzala. V reakci na protesty svolala na čtvrtek pracovní schůzi zastupitelů a členů výboru městské památkové zóny.

"Celé je to bouře ve sklenici vody. Nebyla uzavřena smlouva s dodavatelem. Neexistuje žádný právní vztah, který by nás posouval do realizace úprav náměstí," řekla.

Jestli projekt bude pod tlakem veřejnosti pokračovat, podle ní rozhodne zastupitelstvo na veřejném zasedání. Petici označila Olga Haláková za nešťastnou, protože se kvůli ní stala terčem vulgárních urážek. Tvrdí, že boj, který petiční výbor zahájil, běží díky neinformovanosti občanů.

"Opravdu se tu střetla laická veřejnost se stanovisky odborníků, kteří s projektem souhlasili. Neexistuje v republice město, které by revitalizaci náměstí zastavilo. A už vůbec ne historické město. Bečov se do této situace dostal. Uvidíme, jak dopadnou jednání se zastupiteli," uvedla starostka.

Lidé žádají veřejnou diskuzi

S petičním výborem se neshodne na tom, jestli veřejnost měla možnost při přípravě do celého plánu mluvit. "Vždyť územní plán byl projednáván veřejně a k revitalizaci jsme pořádali v roce 2009 konferenci," argumentuje Haláková.

Protestující ale nepřesvědčila. "Takto významný zásah do historického centra města měl projít veřejnou diskuzí, nikoliv se odbýt jedním zasedáním zastupitelstva, kterého se z mnoha důvodů běžní občané nemůžou účastnit," napsalo sdružení SOS pro lípu do prohlášení. Pokusí se navrhnout, aby lípa byla prohlášena za památný strom.

Sdružení našlo podporu i u některých odborníků. Ozvala se například Barbora Matáková ze zahradnické fakulty na Mendelově univerzitě v Brně.

"Jestli chce radnice něco měnit, tak jediná změna, která tu má smysl, je vysadit ještě jeden strom. Problém je, že projekty, které by měl zpracovávat krajinářský architekt, dnes řeší stavební architekti," zastala se Matáková protestujících.