Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nový rok začíná ve velkých firmách vesele, lidé dostanou přidáno

  • 0
Dobrou zprávu mají zkraje nového roku zaměstnavatelé v Karlovarském kraji. Jejich zaměstnanci se letos mohou těšit na vyšší platy. Většině velkých firem v regionu se dařilo, na výplatních páskách budou mít lidé o stokoruny, někde až tisícovky více.

Zatímco někde přidají alespoň procento, jinde to bude díky skvělým prognózám přes šest procent.

Jak se daří firmám

v Karlovarském kraji

Sokolovská uhelná
Zaměstnanců: 3430
Průměrný plat: 31 000 Kč

Witte Atomotive
Zaměstnanců: v polovině prosince téměř 2000
Průměrný plat: 1 - 11 2014 byl 26 500 Kč

Karlovarská krajská nemocnice
Zaměstnanců: zhruba 1350
Průměrný plat:  necelých 30 000 Kč

Thun 1794
Zaměstnanců: kolem 700
Průměrný plat: zůstal podle vedení společnosti na úrovni dosažené na konci roku 2013. Loni činil 17 000 Kč

Lázně Františkovy Lázně
Zaměstnanců: kolem 600
Průměrný plat: zhruba 20 000 Kč

Moser
Zaměstnanců: 324
Průměrný plat: 24 000 Kč

Momentive Specialty Chemicals
Zaměstnanců: 330
Průměrný plat: za 11 měsíců 37 700 Kč

Eutit
Zaměstnanců: 207
Průměrný plat: 22 500 Kč

Thermal
Zaměstnanců: 200
Průměrný plat: odpovídající regionu (podle ČSÚ činil v 1. - 3. čtvrtletí 21 553 Kč)

Petainer Aš
Zaměstnanců: 180
Průměrný plat:  okolo 29 000 Kč

Lias Vintířov
Zaměstnanců: 160
Průměrný plat: přes 25 000 Kč

HF- Czechforge
Zaměstnanců: 125
Průměrný plat: převyšuje regionální průměr

Mezi štědré společnosti bude co do průměrné mzdy tradičně patřit Sokolovská uhelná, která je největším zaměstnavatelem v kraji. Přestože ji stále trápí pokles cen silové elektřiny a nenarovnané vztahy s firmou ČEZ ohledně dodávky uhlí do elektrárny Tisová, zaměstnancům přilepší podle již podepsané kolektivní smlouvy o 1,5 procenta.

I nadále však její vedení počítá s odchody lidí, kterým nabídne velmi lákavé částky. Opět jimi cílí na ty, kteří jsou blízko důchodovému věku.

„Pro rok 2015 již máme v základní části kolektivní smlouvy nasmlouvané vyšší odstupné, a to od čtyřnásobku až do dvanáctinásobku výdělku podle odpracovaných let v Sokolovské uhelné,“ uvedl předseda odborů Jan Smolka.

Do sociálního fondu, ze kterého čerpají zaměstnanci příspěvky například na rekreace nebo zdravotní pomůcky, by podle něj mělo jít 28 milionů korun, přičemž čtyři miliony budou rezervou. Sociální fond ovšem musí schválit valná hromada, která se koná až v květnu.

„Věříme, že se nám nestane to, co se stalo v roce 2014, kdy nám třetí akcionář neodsouhlasil sociální fond a museli jsme tedy přejít na takzvané sociální náklady. Nadělalo to spoustu problémů nejenom firmě, ale i zaměstnancům,“ podotkl Jan Smolka.

Zatímco Sokolovská uhelná by měla být v roce 2015 štíhlejší, druhý největší zaměstnavatel v kraji - nejdecká společnost WITTE Automotive, hodlá nabírat. „Počet zaměstnanců bude mírně růst o zhruba 150 osob, zvýšení mezd je plánováno od dvou a půl do tří procent,“ uvedl jednatel společnosti Gerhard Knop.

Vedení firmy počítá s růstem tržeb v podobném rozsahu jako v roce 2014. Zahájit chce letos velkou investici do nového závodu, který plánuje v ostrovské průmyslové zóně.

Sklárně Moser se daří, nabírá nové lidi

S příznivým výhledem přivítalo nový rok vedení karlovarské sklárny Moser, které před Vánoci podepsalo memorandum s čínským obchodním partnerem.

Očekává díky tomu další rozšíření prodeje v řádech milionů eur. Sklárna nabrala zhruba desítku lidí a na letošek plánuje nárůst průměrné mzdy o více než šest procent, což by činilo 25 500 korun.

„Výhledy jsou optimistické, daří se nám už třetím rokem a nyní opět počítáme se ziskem,“ zhodnotila Světlana Hančová, personální ředitelka Moseru.

Se zvyšováním platů pomocného personálu a sanitářů v příštím roce počítá Karlovarská krajská nemocnice. Více si nemůže dovolit, neboť jen zvýšení mezd sestřičkám v roce 2014 ji přijde každý měsíc na dva miliony korun.

„Pokud budou v úhradové vyhlášce pro rok 2015 zakomponovány prostředky na růst mezd zdravotnického personálu, přeneseme je v plném rozsahu do platů našich zaměstnanců. Taková je i naše dohoda s odbory,“ uvedl Vladislav Podracký, mluvčí nemocnice.

Thun hlásí nepříjemný propad tržeb

Nepříznivé dopady ukrajinské krize letos pocítila společnost Thun 1794, jejíž vedení hovoří o padesátimilionovém výpadku v tržbách.

I přes obtíže by však mělo hospodaření porcelánky v roce 2014 skončit mírným ziskem.

„Současná ekonomická situace nedává prostor k plošnému zvyšování mezd. Pokud to reálné hospodářské výsledky v příštím roce dovolí, budeme dobrou práci našich zaměstnanců řešit tak, jak to praktikujeme již několik let, to jest výplatou mimořádných odměn,“ uvedl ředitel společnosti Vlastimil Argman.

Odvětvím, které se v regionu ještě stále zcela nevzpamatovalo z krize, je stavebnictví. Rudolf Borýsek, který je místopředsedou Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary a zároveň ředitelem společnosti Lias Vintířov, odhaduje, že obor ani letos nic veselého nečeká.

„Stavebnictví se zdaleka neodrazilo ode dna,“ konstatoval. Hlavním ukazatelem jsou podle něj vydaná stavební povolení, jejichž počet rekordy zdaleka netrhá - spíš naopak. Firmě Lias se ale dařilo relativně dobře, neboť exportuje. Pomohla jí devalvace koruny. Po roce vyplatila zaměstnancům i 13. platy.