Loketský podnikatel věří, že se část zaměstnanců porcelánky Haas&Czjzek vrátí.

Loketský podnikatel věří, že se část zaměstnanců porcelánky Haas&Czjzek vrátí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Porcelánku Haas&Czjzek oživím, slibuje podnikatel. Nabídl 14 milionů

  • 2
Málokdo věřil, že porcelánka Haas&Czjzek Horní Slavkov po svém krachu z ledna 2011 ještě vstane z mrtvých. Zdá se, že je to realita. Manufakturu kupuje za 14 milionů korun Alois Tomášek z Lokte.

Tomášek dal v soutěži o nejstarší českou porcelánku nejvyšší nabídku, jedná s insolvenčním správcem a chce znovu vyrábět talíře, hrnky a mísy se slavnou značkou.

Krajský soud už souhlasil, aby insolvenční správce Pavel Tatíček porcelánku Tomáškovi prodal. Čeká se jen, až podnikatel složí nabízených 14 milionů a až se vyřídí formality.

"Mám velmi vážný zájem. Začneme vyrábět s 36 zaměstnanci od září. Pozvolna budeme nabírat další podle odbytu," plánuje Tomášek.

V Rusku touží po kvalitě

Porcelán chce prodávat hlavně do Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu. Tvrdí, že na východě má dobré obchodní kontakty.

"Do budoucna je to dobrá investice. Lidé stále chtějí kvalitní porcelán, ne papírové talíře."

Na rozjezd fabriky, včetně opravy a revize, má prý Alois Tomášek připraveno dalších šest milionů korun. Peníze na nákup manufaktury mu poskytne firma, jejíž název nechce prozradit.

"Jedná se o solidní firmu z Prahy, se kterou už léta spolupracuju," řekl.

Pro Horní Slavkov a okolí je to dobrá zvěst. Práci tady marně hledá 11 až 12 procent lidí. Ve firmě před krachem pracovala a hromadně skončila stovka lidí. Ohlášených 36 nových pracovních míst je ale i tak dost zajímavé číslo.

"Budou to velmi vítané příležitosti v mikroregionu, kde je nezaměstnanost docela vysoká," podotkl šéf oddělení poradenství na Úřadě práce v Sokolově Jaroslav Januš.

Tomášek věří, že část vyhozených zaměstnanců se vrátí zpět. To si ale Januš nemyslí, protože drtivá většina si za rok a půl našla místo jinde.

"Nevadí. Až se ta informace roznese, nový majitel sežene dostatek kvalifikovaných sil," tvrdí Januš.

Z celého světa se přihlásili dva místní

Insolvenční správce Tatíček nabízel porcelánku Haas&Czjzek přes realitní kancelář po celém světě (více čtěte zde). Nakonec se po uplynutí lhůty přihlásili dva zájemci z okruhu deseti kilometrů.

S druhou nabídkou - 12 milionů korun - přišla společnost Expozita krásenského podnikatele Vladimíra Lokaje. Ten ale výrobu porcelánu obnovovat nechce (více čtěte zde).

"Čekáme na složení kupní ceny. Je to jediná podmínka. Nerad bych porcelánku prodával po částech," řekl správce Tatíček.

Ziskem z prodeje se podaří umořit jen malé procento dluhů zkrachovalé společnosti. Do insolvenčního řízení se přihlásilo celkem 65 nezajištěných věřitelů, včetně bank, zdravotních pojišťoven a správy sociálního zabezpečení, s pohledávkami ve výši 80 milionů korun.