Sochař Karel Meloun pózuje u historického podstavce karlovarské busty Johanna...

Sochař Karel Meloun pózuje u historického podstavce karlovarské busty Johanna Wolfganga Goetha. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ztracený a znovu objevený podstavec se stane hvězdou pražské výstavy

  • 0
Podstavec Goethovy busty, který se po letech našel v Karlových Varech, je už v pražském Goethe-Institutu. Vystaven bude u příležitosti 25 let působení této organizace v Čechách. Na podstavec umístí známý český umělec Jiří David své nové dílo. Jeho podoba je zatím tajná.

Goethe-Institut v Praze si od karlovarského magistrátu vypůjčil původní podstavec sochy Johanna Wolfganga Goethe, která byla kdysi umístěná v bývalé Puppově aleji před Grandhotelem Pupp.

„Podstavec dorazil a poprvé po 70 letech stojí vzpřímeně. Převoz i instalace se obešly bez problémů, dokonce není nutné spodní ani horní část podstavce speciálně lepit či upevňovat k dlažbě, svou vahou velmi dobře drží,“ uvedl Tomáš Moravec z tiskového oddělení Goethe-Institutu .

„Při instalaci byli osobně přítomni pánové Kurt Gebauer a Jiří David. Podstavec nyní týden zůstane v této podobě, příští čtvrtek na něj Jiří David umístí své nové, zatím velmi tajné dílo, a k odhalení celého pomníku dojde 2. října 2015,“ dodal mluvčí institutu.

„Chceme, aby se karlovarský artefakt stal jednou z nejvýraznějších součástí oslav pětadvacátého výročí působení institutu a zároveň historickým mementem, příběhem česko-německých vztahů. Zápůjčku rovněž vnímáme jako prezentaci Karlových Varů v centru hlavního města Prahy,“ uvedl šéf institutu Berthold Frank.

Na podstavci byla původně umístěna busta německého básníka, prozaika a dramatika Johanna Wolfganga von Goetha z roku 1883 od sochaře Adolfa von Donndorfa ze Stuttgartu.

Po druhé světové válce měl podstavec i busta pohnutý osud. V rámci národní očisty muselo z očí zmizet vše, co jen zavánělo němectvím. Zatímco socha skončila načas v depozitáři karlovarského muzea, nad podstavcem se slehla zem. A to doslova.

Socha v roce 1952 získala nový podstavec a místo na dnešní Goethově stezce nedaleko od galerie umění.

„Původní podstavec, o němž se předpokládalo, že je nenávratně ztracen, byl nalezen při výkopových pracích na přelomu roku 2014 a 2015 při rekonstrukci parkoviště v Krymské ulici,“ sdělila Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu.

Bagrista, který tehdy sokl objevil, kámen odvezl svému příteli, sochaři Karlu Melounovi. Ten poznal, o co ve skutečnosti jde, a vrátil podstavec do Karlových Varů.